6 Aylık Kira Sözleşmelerinde Kira Zammı 6 Ayda Bir Mi Yapılır?

Kira sözleşmelerinin süreleri üzerinde merak edilen konular bulunuyor. 6 aylık kira sözleşmesi yapılırsa kira zammı kaç ayda bir yapılabilir? İşte kritik sorunun cevabı...

Emlak Haberleri 21.04.2022 - 18:30 21.04.2022 - 18:30 Engin Uzunoğlu

Ev sahipleri ile kiracılar kira sözleşmeleri ve kira zamları konusunda anlaşmazlık yaşayabiliyorlar. Genellikle son dönemlerde 6 aylık kira sözleşmeleri yaygınlaşmaya başladı. Özellikle büyükşehirlerde ev sahipleri kiracılarına 6 aylık kira sözleşmesi yaparak daha sık kira zammı alabilmenin yollarını zorluyorlar. Ancak meselenin hukuki boyutu ev sahiplerinin bu fırsatçılığına pek de izin vermiyor. Bu konuda kiracıların bilgi sahibi olmaları ve ev sahiplerinin her taleplerine uymak zorunda olmadıklarını bilemleri gerekiyor. 

6 AYLIK KİRA SÖZLEŞMESİNDE KİRA ZAMMI!

Yasalara göre ev sahipleri ile kiracılar arasında kira sözleşmesi ile kurulan kiracılık ilişkisi belirli süreli olabildiği gibi belirsiz süreli de olabilir. Bu kira sözleşmelerinin 6 aylık olarak yapılmalarında herhangi bir yasal engel bulunmamaktadır. 6 aylık kira sözleşmelerini kiraya 6 ayda bir zam yapmak için tercih etmeye çalışan ev sahiplerinin göz ardı ettikleri mesele ise bu sözleşmelerin otomatik uzama periyotlarının 6 ay değil 1 yıl olduğudur. Yani 6 aylık yapılan bir kira sözleşmesi otomatik uzadığı zaman 1 yıl sonra sona erecek bir hal almaktadır.

Kira sözleşmeleri senelik siteme dönen ev sahipleri de kiraya istedikleri zaman zam yapamayacaklardır. Kira zammı kira sözleşmesinin sona erdiği tarihlerde yapılmakta ve otomatik de sözleşme süresi uzamaktadır. Ev sahiplerinin 6 aylık kira sözleşmesi yaparak aynı kiracıdan 6 ayda bir kira zammı almasının imkanı bulunmamaktadır.

Ev sahipleri sadece kiracıyı evden çıkararak yerine yeni kiracı bularak kira zammını 6 ayda bir alabilir. Bunun da en sorunsuz şekilde yapılma yolu kiracıdan tahliye taahhütnamesi alınmasıdır. Tahliye taahhütnamesini usulüne uygun bir şekilde ev sahibine veren kiracılar kira sözleşmesinin sona erdiği tarihde evi itirazsız boşaltmak durumunda kalmaktadırlar.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@