6 Milyon 700 Bin Konut Kentsel Dönüşüm İle Yenilenecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum kentsel dönüşüm projeleri hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu ve alınan yeni kararları açıkladı.

Kentsel Dönüşüm 21.01.2019 - 09:51 15.07.2021 - 00:17 Serhat Karaman

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum kentsel dönüşüm projeleri hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu ve alınan yeni kararları açıkladı.

Bakan Murat Kurum dün düzenlenen basın toplantısı ile "2023'e Doğru Türkiye'de Çevre ve Şehirciliğin Geleceği İstişare Toplantısı" sonuç bildirgesini açıkladı. Açıklanan bildirge ile kentsel dönüşümden akıllı şehir uygulamalarına, atık yönetiminden mavi bayrak plaj sayısına kadar toplumu ve çevreyi ilgilendiren çok sayıda önemli karara imza atıldı. Yılda En Az 300 Bin Konut Kentsel Dönüşüm İle Yenilenecek!İl ve ilçe bazında hazırlanacak Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi ile insan ve çevre odaklı dönüşüm projelerinin hayata geçirileceğini dile getiren Kurum, kentsel dönüşümle, deprem başta olmak üzere afetlerdeki hasar ve kayıp riskinin asgari seviyeye indirileceğini söyledi.Bu plan çerçevesinde, yılda en az 300 bin konut, 2023'e kadar 1 milyon 500 bin, gelecek 20 yıl içinde ise tamamının, yani 6 milyon 700 bin konutun, dönüştürüleceğini vurgulayan Kurum, tarihi mekanlara özgün kimliğini yeniden kazandıracak, kültür, turizm ve ticaret potansiyelini arttıracak ve tarihi yapıları koruyacak stratejilerin belirleneceğini ifade etti.Akıllı Şehir Uygulaması Başlatılacak! Bakan Kurum akıllı şehir uygulaması hakkında açıklamada bulunurken "İstanbul başta olmak üzere tüm şehirlerimizde akıllı şehir uygulamaları hayata geçirilecektir. Akıllı şehirler coğrafi bilgi teknolojileri üzerine inşa edilecek.Şehirlerimiz hayata değer katan, yaşanabilir ve sürdürülebilir, bilgi toplumunun yaşam alanı olan akıllı şehirlere dönüştürülecek. 2019-2023 Ulusal Akıllı Şehirler Stratejisi ve Eylem Planı bu amaçla hazırlandı. Yerel yönetimler ve özel sektörün bu konudaki yatırım ve projeleri desteklenecek." sözlerine yer verdi. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@