6 Saatlik Kesinti Yaşanmıştı, Resmi Açıklama Geldi: Facebook, İnstagram, Whatsapp Neden Çöktü? Bilgileri Çalındı Mı?

4 Ekim 2021 Pazartesi günü yaşanan arıza nedeni ile dünya genelinde 6 saat boyunca Facebook, You Tube ve İnstagram hesaplarına erişim sorunu yaşanmıştı.

Teknoloji 05.10.2021 - 13:47 05.10.2021 - 14:06 Gülcan Özer

Dün akşam saatlerinde başlayan erişim sorunu nedeni ile Facebook, WhatsApp ve İnstagram hesaplarına yaklaşık 6 saat boyunca erişim sağlanamamıştı. Dünya genelinde yaşana erişim sorunu nedeni ile Facebook çöktü aramaları rekor kırmıştı. 

Arıza bu sabaha karşı giderilirken Facebook konu hakkında ilk resmi açıklamasını yaptı. Şirket adına açıklama Facebook'un altyapı direktörü Santosh Janardhan tarafından resmi internet sitesi üzerinden yazılı olarak yapıldı. 

FACEBOOK, WHATSAPP, İNSTAGRAM NEDEN ÇÖKTÜ?

Janardhan yapmış olduğu yazılı açıklamasında "Platformlarımızda bugün yaşanan kesintiden dolayı tüm dünyada bize güvenen kişi ve şirketlerden özür dileriz" diyerek 6 saat devam eden kesintinin nedeni hatalı konfigürasyon olarak gösterdi. 

Yapılan açıklamada "Şu anda açıklığa kavuşturmak istiyoruz, bu kesintinin temel nedeninin hatalı bir yapılandırma değişikliği olduğuna inanıyoruz. Ağ trafiğindeki bu kesinti, veri merkezlerimizin iletişim kurma şeklini kademeli olarak etkileyerek hizmetlerimizi durdurdu" diyerek veri merkezleri arasında yaşanan kopukluğun bu nedenle uzun sürdüğü ve sorunun giderilmesinin uzun sürdüğü belirtildi. 

FACEBOOK HESAP BİLGİLERİ ÇALINDI MI?

Facebook tarafından yapılan yazılı açıklamada pek çok kullanıcının endişe duymasına neden olan hesap bilgilerinin çalındığı iddialarına da yanıt verilerek "Ayrıca, bu kesinti süresinin bir sonucu olarak kullanıcı verilerinin güvenliğinin ihlal edildiğine dair hiçbir kanıtımız yok" denildi. Yani bilgilerin çalındığı iddiaları reddedildi. 

Yaşanan kesinti nedeni ile Facebook hisseleri yüzde 5 oranında değer kaybı yaşamış Facebook'un piyasa değeri saatler içerisinde 967 milyar dolardan 916 milyar dolara kadar düşüş yaşamıştı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@