60 ay vadeli 0.99 faizli 50.000 TL limitli bina yalıtım kredisi nasıl, ne zaman, hangi bankalardan çekilecek?

Devlet destekli sağlanacak olan bina yalıtım kredisinde özellikler 60 ay vade, yüzde 0.99 faiz oranı ve 50.000 TL limit şeklinde olacak. Peki bina yalıtım kredisi nasıl çekilecek? ilk bilgiler

Emlak Haberleri 07.06.2022 - 10:16 07.06.2022 - 10:16 Mustafa Karagöz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 Haziran 2022 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısında barınma alanında vatandaşlara sağlanacak destekler konusunda yeni uygulamaları açıkladı. TOKİ ile devam eden projeler ile Çevre Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı kira düzenlemesi yanında barınma alanında yeni bir destek sağlanacağı bildirildi. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YALITIM KREDİSİNDE İLK BİLGİLERİ PAYLAŞTI

Kabine toplantısı sonrasında alınan kararlara ilişkin açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan enerjide dışa bağımlılığın azaltılması adına bir destek paketini kamuoyu ile paylaştı. 

Alınan karara göre vatandaşların kendi binalarını, evlerinin yalıtımı için nakit ihtiyacı duymaları durumunda kredi desteği verilece. 

Erdoğan kabine konuşmasında ilan ettiği kredi desteğinin özelliklerini "Enerjide dışa bağımlılığımızı azaltmak kapsamında enerji verimliliğine büyük önem veriyoruz. Ülkemizdeki yapı stokunun önemli bir kısmının yalıtımsız olmas, konutların ısıtılmasında ve soğutulamsında gereğinden fazla enerji kullanımına yol açıyor. Yalıtımlı konut sayısını artırmak için yeni bir çalışma başlatıyoruz. Vatandaşlarımıza binalarının yalıtım çalışmalarında kullanılmak üzere daire başına 50 bin liraya kadar, 60 ay vadeli ve 0,99 faiz oranıyla kredi imkanı getiriyoruz." şeklinde ifade etti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan yalıtım kredisine ilişkin başvuru işlemlerine ilişkin sürecin nasıl takip edileceğini de açıkladı. 

Bu kapsamda yalıtım kredisi ile ilgili çalışmalar Enerji Bakanlığı ve Çevre Bakanlığı ile birlikte yürütülecek. İlgili bankaların da kredi için çalışmalarını tamamlamasının ardından ise kamuoyuna açıklama yapılacak. Henüz resmi açıklama gelmese de yalıtım kredileri kamu bankaları olan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank üzerinden kullanılacak. 

MALİYE BAKANI DA AÇIKLAMADA BULUNDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından müjdelenen yalıtım kredisine ilişkin bir açıklama da Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati 'den geldi. Sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan Bakan Nebati kredinin özelliklerini görsel üzerinden paylaştı. 

yalıtım kredisi

Paylaşılan görsel ile birlikte Hazine ve Maliye Bakanı Nebati bir kısa açıklamada bulundu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sn. Fatih Dönmez ile birlikte enerjide dışa bağımlılığı azaltmaya yönelik yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında ‘Konutlarda Isı Yalıtımı Kredisi’ni hayata geçiriyoruz, diyen Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kredi ile birlikte hem enerji verimliliğinin artırılacağını hemde sera gazı emisyonunu azaltarak sürdürülebilir çevre politikalarının devam edeceğini söyledi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@