60 Ay Vadeli 5 Yıl Geri Ödemeli Arsa Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Arsa yatırımı için kredi kullanma planları yapanlar için hem 120 ay hemde 60 ay vadeli kredi seçenekleri mevcut. Ayrıca bazı bankalar alınacak arsa için yüzde 100 kredi desteği sağlıyor.

Finans 15.02.2022 - 16:23 15.02.2022 - 16:23 Mustafa Karagöz

Arsa yatırımı yapmak isteyen ancak nakit parası olmayanlar için bankaların kısa ve uzun vadeli kredi seçenekleri mevcut. 

Bazı bankalar arsa kredilerini ihtiyaç kredisi kapsamında değerlendirdiği için sadece 36 ay vadeli kredi olanağı sunuyorlar. Şubat 2022 döneminde krediyle arsa alacaklar için bankaların sunduğu olanakları vade sürecine göre kıyasladık. 

120 AY VADELİ ARSA KREDİSİ

Arsa kredisi paketinde en uzun vade süreci Şekerbank'a ait. Banka müşterilerine neredeyse konut kredisi özelliklerinde 120 ay vade ile arsa kredisi sağlıyor. Arsa almak için kredi çekecekler Şekerbank'a başvuruda bulunduklarında lınan gayrimenkulün ekspertiz değerinin, % 50’sine kadar kredi kullanabilirler. Bunun dışında müşteriler daha yüksek limit için başka bir gayrimenkulü teminat gösterebilirler. İmarlı arsa alımlarında geçerli bu özellikler yine ek teminat ile imarsız araziler için de geçerlidir. Banka TL üzerinden arsa kredisi sağlamaktadır. 

60 AY VADELİ ARSA KREDİSİ

Akbank ve Vakıfbank müşterilerinin arsa alımlarına 60 ay vadeli kredi paketleri ile aracılık ederler. 

Vakıfbank müşterilerinin alacakları arsaların değerinin yüzde 75'i kadar kredi sağlarken, Akbank'tan kredi kullanarak arsa alacaklar için kredi oranı yüzde 50 bandında olacak. 

İki bankada güncel faiz oranlarıyla maliyet hesabı sunmakta. 

36 AY VADELİ ARSA KREDİSİ

Daha kısa vadeli ödeme planları ile arsa yatırımı yapmak isteyenler için Ziraat Bankası'nın arsa kredisi paketi bulunuyor. Ziraat Bankası arsa almak için banka bünyesine başvuruda bulunacak olan müşterilerine satın alacakları arsanın ekspertiz değerinin en fazla %50'si kadar kredi kullanım imkanı sunar. Arsa kredisi çekebilmek için alınacak olan arsa belediye sınırları içerisinde ve imarlı olmalıdır. Bankanın kredi geri ödeme süreci 36 aydır. 

TEB'de müşterilerine 36 ay vade ile arsa kredisi sağlamakta. TEB arsa kredisi kullanımlarına ilişkin resmi sitesinden yapmış olduğu açıklamasında "Arsa alımı için sahip olduğunuz evi teminat göstererek, evin ekspertiz değerinin %60’ına kadar Arsa Kredisi kullanabilirsiniz." bilgilerini verdi. 

Katılım Bankası üzerinden arsa finansmanı kullanmak isteyenlere Türkiye Finans Katılım Bankası 84 ay vadeli finansman sunuyor. Müşteriler imarlı arsa alımlarında Türkiye Finans Katılım Bankası'na başvuruda bulunduklarında yüzde 50 limitle finansman kullanabilecekler. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@