60'ı Beklemeden Emeklilik! Emekli Eden Göz Hastalıkları Görme Kaybı Yaşayanlar...

Göz hastalıklarının bazıları görme duyusunda ciddi kayıplara neden olurken bu durumda olan çalışanlar için SGK yaşı beklemeden hemen emeklilik hakkı sağlar. İşte o emekli eden göz hastalıkları.

Finans 21.02.2022 - 16:10 21.02.2022 - 16:10 Mustafa Karagöz

Emekli eden göz hastalıkları listesini emlak365.com olarak aşağıda paylaştık. Bu hastalıklardan birisi olan ve SGK'nın yönlendirmesiyle sağlık kuruluna gidip rapor alanlar emeklilik hakkı kazanıyorlar. Yaşa bakılmadan asgari şartlarda emekli olan vatandaşlar aylık maaş almaya başlıyorlar. 

EMEKLİ EDEN GÖZ HASTALIKLARI HANGİLERİ? 2022

Emekli eden göz hastalıkları listesinde yer alan sağlık sorunlarının tamamı, emeklilik için ortak bir noktada buluşuyor. 

Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanın malulen emeklilik başvurusunda bulunduğu sağlık sorununun çalışma gücünde eksilmeye neden olmasını arıyor. Eğer çalışanın görme ile ilgili yaşadığı sorunlar çalışma gücü kaybına neden olmuşsa emeklilik sağlanır. 

Çalışma gücünde oluşan kayıp kesinleşirse hastalığın niteliğinin bir önemi kalmıyor. Güncel olarak duyurulan hastalık listesinde ise emekli eden göz hastalıkları arasında şu liste paylaşıldı. 

* Gözün görme keskinliğini ileri derecede bozan görme kayıpları,

* Terjium ve semblafaron,

* Keratitler ve grefon hastalığı,

* Keratokonus,

* Üveitler,

* Retina Kanamaları,

* Orbita Patolojileri,

* Retinopatiler,

* Ptozis,

* Diplopi

EMEKLİ OLMAK İÇİN PRİM VE GÜN ŞARTI

Göz hastalıklarına ilişkin sağlık raporu alınması malulen emeklilik için yeterli olmayacak. Malulen emeklilik başvurusunda bulunacak olanların prim ve gün şartını sağlamaları gerekiyor. Çalışanlar için malulen emeklilik başvurusu 1800 gün prim ödenmiş olması ve 10 yıllık sigortalılık hizmet süreci ile mümkün. Bu koşulların sağlanması ve sağlık raporu alınmasıyla erken emeklilik sağlanır. Malulen emeklilikte yaşa bakılmaz çalışan kaç yaşında olursa olsun emeklilik sağlanır. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@