625 TL'den 6.788 TL'ye Tam Liste! SSK Bağkur Emekli, Dul ve Yetim Aylığı Alanlar! Hesapladık Maaşınız Ne Kadar Olacak?

En düşük dul yetim maaşı 625 TL olurken emekli aylıkları 6.788 TL'ye kadar çıkıyor. Peki SSK Bağkur Emeklileri, Dul ve Yetim Maaşı alanlar 6 aylık TÜFE oranlarıyla ne kadar zam alacaklar? Hesapladık

Finans 23.05.2022 - 12:43 23.05.2022 - 12:43 Mustafa Karagöz

Emekli maaşlarının ne kadar olacağına ilişkin tahminler çok daha belirgileşti. Yılın ilk 6 aylık enflasyon oranlarına göre maaş zammı alacak olan emekliler için uzmanlar açıklanmayan iki veri üzerinden bir hesaplamada bulundular. İki önemli ihtimal üzerinde duran ekonomistler emekli maaşlarının ya yüzde 38.2 oranında zam alacağını yada yüzde 41.5 oranında bir artış kaydedeceğini hesapladılar. 

Uzmanların beklentileri gerçek olursa emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacağına ilişkin tablo ise Posta Gazetesi'nde yer aldı. Hangi emeklinin ne kadar maaş zammı alacağının bildirildiği tabloyu sizlerle paylaşıyoruz. İşte SSK kapsamında, 2000 öncesinde veya sonrasında, Bağkur'dan emekli maaşı alan, hak sahipliği kapsamında dul maaşı veya yetim aylığı alanların ne kadar zam alacaklarına ilişkin o muhtemel tablo. 

EMEKLİ MAAŞINIZ NE OLURSA OLSUN TABLODAN ZAMLI AYLIKLARINIZA BAKIN

Bilindiği üzere en düşük emeklii maaşı 2.500 TL. Bu ödeme yaşayan emekliler için geçerli olurken geçmiş dönemde emekli olanların maaşları değişiyor. Ödenen prim emeklilik süresi vb etmenler ile emekli maaşları çok yüksek rakamlara kadar çıkabiliyor. 

Emekli maaşlarında en düşük ödeme ise yetim aylığı alanlara ödeniyor. Yüzde 25 hak sahipliği ile yetim maaşı alan kız çocukları ile 25 yaş altı erkek çocuklara 625 TL ödenir. Ayrıca yüzde 50 ve yüzde 75 hak sahipliği kapsamında yapılan ödemeler de 1250 TL ve 1875 TL olarak ödenir. 

ZAM HESABI YAPILDI

Ödemelerde en düşük rakam ile en yüksek rakamın Temmuz 2022 döneminde ne kadar alacağına ilişkin hesaplama yapıldı. Uzmanlar yılın ilk 4 ayında oluşan enflasyon oranları üzerinden yapmış oldukları değerlendirmelerinde; 6 aylık enflasyonun ne kadar olacağını tahmin ettiler. Haziran ve Mayıs enflasyon oranları üzerinden yapılan değerlendirmelerde yüzde 38.2 ile yüzde 41.02 oranları öne çıktı. 

Bu iki oranla maaşlara zam yapılırsa

Bu iki orandan biriyle maaşların artması durumunda emekli ve dul yetim maaşı alanların ne kadar zam alacağı ise tablo halinde hesaplandı. İşte sıralı liste halinde o tablo. 

dul yetim emekli ssk bağkur maaş zammı temmuz 2022

(Yukarıda yer alan tablo Posta Gazetesi'nden alınmıştır.)

Emekli maaşlarına Temmuz 2022'de yapılacak zam oranı 6 aylık enflasyon oranları ile belli olacak. Ocak ayından Haziran ayının sonuna kadar oluşan enflasyon oranları SSK Bağkur Emeklileri ile Dul Yetim Maaşı alanlara zam olarak doğrudan yansıtılacak.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@