65 Yaş Üzerine Devletten 827 TL Maaş! Yaşlılık Aylığı Şartları Neler?

PTT üzerinden devlet aylık 864 TL maaş ödüyor! Devletin unutulan para yardımları arasında yer alan 65 yaş aylığı maaşı ile belirli şartları taşıyan 65 yaş üstü kişilere düzenli maaş ödemesi yapılıyor!

Finans 05.11.2021 - 10:48 05.11.2021 - 10:48 Gülcan Özer

Devlet yardımları arasında yer alan ve her ay düzenli olarak ödenen para yardımlarından biri de yaşlılık aylığı ödemesidir. Yaşlılık aylığı şartları için uygun olan 65 yaş üstü kişilere devlet tarafından düzenli olarak maaş ödemesi yapılmaktadır. 

Yaşlılık maaşı başvuru şartları için uygun olan kişiler yaşadıkları yerde bulunan il ve ilçelerde bulunan Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakıfları ve Vakıflar Genel Müdürlüğü üzerinden başvuru yapabilmektedir. Peki, yaşlılık maaşı ne kadar 2021, neden kesilir, eksik yatar, başvuru şartları neler, nasıl başvuru yapılır?

YAŞLILIK MAAŞI İÇİN ŞARTLAR NELER, 65 YAŞ AYLIĞI BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Devletin ihtiyaç sahiplerine vermiş olduğu düzenli para yardımları arasında bulunan 65 yaş maaşı ya da halk arasında anılan ismi ile yaşlılık maaşı için belirli başvuru şartları bulunmaktadır. Bu şartlar şu şekilde sıralanmaktadır;

65 yaşında olmak (65 yaşının doldurulmuş olması gerekmektedir), 

Türk vatandaşı olmak, 

65 yaş maaşı başvurusu nereden yapılır

SSK, Bağkur, Emekli sandığı gibi hiçbir sosyal güvenceden yararlanmamak, 

Nafaka geliri de dahil olmak üzere hiçbir geliri bulunmamak, 

Bakım evinde yaşıyor olmamak, 

Sosyal Hizmetler Kanunu ile harçlık hakkından yararlanmamak, 

Hane halkı gelirinin asgari ücretin 3/1'nin altında bulunması (Bu rakam 2021 senesi için 852,53 TL olarak hesaplanmaktadır), 

Muhtaçlık sınırı üzerinden hesaplanan bu tutar eşlerin yani karı kocanın aylık gelirinin toplamı üzerinden hesaplanırken aynı evde yaşayan diğer aile fertlerinin maaşı hesaplamaya dahil edilmez. 

65 yaş aylığı ne kadar

65 YAŞ MAAŞI 2021 NE KADAR KAÇ TL?

65 yaş aylığı yaşlılık maaşı 2021 senesinde Temmuz ayında yeniden güncellendi. Yapılan güncelleme ile 2021 yılı için ödenecek aylık yaşllılık maaşı 1 Temmuz 2021 tarihi itibari ile 827 liraya yükseltilmiş oldu. Yüzde 8,45 oranında gelen zammın ardından 1 Ocak 2022 tarihine kadar hak sahiplerinin hesaplarına aylık 827 TL para yatırılacak. 

65 yaş maaşı başvuru şartları

65 YAŞ MAAŞI BAŞVURUSU NEREDEN, NASIL YAPILIR?

Yukarıda yer alan şartları taşıyan kişiler 65 yaş maaşı aylığı başvurusu işlemlerini Sosyal Yardımlaşma Derneği Vakıfları ve Vakıflar Genel Müdürlüğü il / ilçe müdürlükleri üzerinden yapabilmektedir. 65 yaş aylığı başvurusu için gerekli belgeler ile yapılan başvuruların ardından şartları taşıdıkları belirlenen kişilere düzenli maaş bağlanmaktadır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@