7 Yıl Birden Öne Çekin! Emeklilik için 60 Yaşını Beklemeye Gerek Yok

Emeklilik başvurularında askerlik ve doğum borçlanmaları emeklilik yaşını değiştirebilir. Özellikle sınır olan dönemlerde işe girenler için büyük avantaj sağlayabilir. İşte borçlanmanın etkileri.

7 Yıl Birden Öne Çekin! Emeklilik için 60 Yaşını Beklemeye Gerek Yok

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun borçlanma hakkı erkek çalışanlar için askerlik yapılan süre kadar olur. Kadın çalışanlar ise 3 çocuk için borçlanma yapabilirler. Borçlanma yapmak isteyenler için en önemli husus ise ilk işe giriş tarihi. İlk işe giriş tarihinden önce askere giden yada doğum yapan çalışanlar borçlanma yapabilirler. Ancak ile girdikten belli bir müddet sonra anne olanlar yada askerlik yapanlar borçlanma yapamazlar.

57 YAŞINDA EMEKLİLİK

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ekrem Sarısu emekli olmak isteyenlerin kendilerine yönelttiği sorulara yanıt verdi. Bu kapsamda bir çalışanın yönelttiği "15 Ağustos 1979 doğumluyum. SSK giriş tarihim 1 Eylül 1997 olup 4818 gün prim ödemem var. Ne zaman emekli olabilirim?" soruya veren Ekrem Sarısu çalışanın emekliilk yaşının 57 olduğunu söyledi.

SGK Uzmanı soruya yaptığı açıklamasında "Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi, 5900 gün prim ve 57 yaş şartlarına tabisiniz. 1082 gün daha prim ödeyerek toplam priminizi 5900 güne tamamlayıp 57 yaşı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz." ifadelerini kullandı.

53 YAŞINDA EMEKLİLİK - ASKERLİK BORÇLANMASI

Bir başka çalışan ise askerlik borçlanmasıyla emeklilik yaşını ne kadar öne çekebileceğini sordu. "Çalışan sorusunda 1 Ocak 1970 doğumluyum. Sigorta girişim 16 Mayıs 1994. Askerliğimi sigorta girişimden önce 18 ay yaptım." bilgilerini verdi. Sorusunda ise borçlanma yapması durumunda kaç yaşında emekli olabileceğini sordu.

SGK Uzmanı Sarısu çalışanın askerliğini borçlanması durumunda emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5600 gün prim ve 53 yaş şartlarına tabi olacağını söyledi. Prim ödemelerini 5600 gün olarak tamamlamış olması şartıyla çalışanın 53 yaşında emekli olabileceği bildirildi.

SONRAKİ HABER