71 Maddelik Torba Yasa İle Emlak Bankası Kanun Değişikliği Meclisten Geçti!

71 maddelik torba yasa teklifi görüşmeleri Mecliste devam ediyor. Emlak Bankası kanun değişikliği meclisten geçti. Peki, Emlak Bankası ne zaman açılacak?

Emlak Haberleri 15.01.2019 - 21:29 15.07.2021 - 00:17 Serhat Karaman

71 maddelik torba yasa teklifi görüşmeleri Mecliste devam ediyor. Emlak Bankası kanun değişikliği meclisten geçti. Peki, Emlak Bankası ne zaman açılacak?

Bankaların yükselen konut kredisi faiz oranları sonrasında vatandaşın son umudu kalan Emlak Bankası için gerekli çalışmalar sürüyor. Mecliste bu akşam görüşmeleri yapılan 71 maddelik torba yasa içerisinde yer alan Emlak Bankası kanun değişikliği yapılan oylama ile kabul edildi. Torba yasa 28. madde içerisinde yer alan torba yasa değişikliği kabul edildi. Emlak Bankası Ne Zaman Açılacak?Daha önce hem Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak hem de Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından Emlak Bankası "mümkün olan en kısa zamanda açılacağını" söylemişlerdi. Ancak Ocak ayının yarısına gelmemize rağmen halen kesin bir tarih açıklaması yapılmadı. Kabul edilen kanun maddesi ile bu sürecin hızlanması bekleniyor. Kanun teklifinin şu ana kadar 36 maddesi meclisten geçerken kararın yürürlüğe girmesi için Cumhurbaşkanı tarafından onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlanması gerekiyor. Mecliste kabul edilen 28. madde gerekçesi ve 28. madde metni ise şu şekilde;MADDE 28- Madde ile, mevzuatta Türkiye Emlak Bankası Anonim Şirketine ve Tasfiye Halinde Türkiye Emlak Bankası Anonim Şirketine yapılan atıfların, Türkiye Emlak Katılım Bankası Anonim Şirketine yapılmış sayılacağı yönünde düzenleme yapılmaktadır.MADDE 28- 15/11/2000 tarihli ve 4603 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası Anonim Şirketi ve Türkiye Emlak Bankası Anonim Şirketi Hakkında Kanuna aşağıdaki ek madde eklenmiştir. "EK MADDE 2- Bu Kanunda ve diğer mevzuatta Türkiye Emlak Bankası Anonim Şirketine ve Tasfiye Halinde Türkiye Emlak Bankası Anonim Şirketine yapılan atıflar, Türkiye Emlak Katılım Bankası Anonim Şirketine yapılmış sayılır."Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@