71 Maddelik Torba Yasa Onaylanmazsa 2019 Kira Artış Oranı ÜFE Üzerinden Hesaplanacak

Kira artış oranı için zammın ÜFE yerine TÜFE üzerinden yapılmasını sağlamak amacı ile meclise verilen 71 maddelik kanun teklifi onaylanmadı.

71 Maddelik Torba Yasa Onaylanmazsa 2019 Kira Artış Oranı ÜFE Üzerinden Hesaplanacak

Kira artış oranı için zammın ÜFE yerine TÜFE üzerinden yapılmasını sağlamak amacı ile meclise verilen 71 maddelik kanun teklifi onaylanmadı. Peki, 2019 kira artış oranı nasıl hesaplanacak?

Hatırlanacağı üzere son dönemde sürekli olarak enflasyon rakamlarının yüksek çıkması kiracıların çok yüksek zam oranları ile mağdur olmalarına neden olmuştu.Yaşanan mağduriyet üzerine Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak açıklama yaparak 2019 kira artış oranı için ÜFE yerine TÜFE kullanılacağı müjdesini açıklamıştı.2019 Kira Artış Oranı Nasıl Hesaplanacak?Bakan Albayrak tarafından açıklanan TÜFE müjdesi ile kiracıların bir aylık kira bedelleri ceplerinde kalacak. Örneğin Aralık enflasyon rakamları üzerinden hesaplama yapacak olursak;Kira artışı ÜFE üzerinden hesaplanırsa yüzde 15,62 oranında zam yapılırken ;TÜFE üzerinden hesaplanırsa yüzde 25,52 oranında kira zammı yapılacak.Bu iki oran üzerinden hesaplama yapılırsa kirası bin lira olan bir kiracı için TÜFE üzerinden 152,60 lira ve ÜFE üzerinden 255,20 liralık zam yapılacak. İki oran arasında aylık 99 lira ve toplam da 1.188 lira fark oluştu. Yani kirasına TÜFE üzerinden zam yapılan kiracıların 1 aylık kiraları ceplerinde kalmış oldu.71 Maddelik Kanun Teklifi Ne Zaman Yasalaşacak?Ne yazık ki 71 maddelik kanun teklifi henüz yasalaşmadı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından onaylanan yasa teklifi görüşülmesi üzere meclise gönderilmişti. Ancak mecliste araya giren bütçe görüşmeleri, görüşmelerin tamamlanmasının ardından karayolu kanunu için görüşmelerin başlaması 71 maddelik kanun teklifinin yasalaşmasını geciktirdi.TBMM Genel Kurulu 8 Ocak Gününe Kadar Tatile Girdi!TBMM Genel Kurulu dün yapılan görüşmelerin ardından yapmış olduğu paylaşım ile tatile girdiği ilan edildi. Meclis 8 Ocak 2019 günü saat 15:00 itibari ile yeniden görüşmelere başlayacak.Yapılan paylaşımda "Alınan karar gereğince Denetim Konuları ile Kanun Teklifleri İle Komisyonlardan Gelen Diğer İşleri sırasıyla görüşmek için, 8 Ocak 2019 Salı günü saat 15.00’te toplanmak üzere, Birleşim saat 01.35’te kapandı." ifadelerine yer verildi.71 Maddelik Torba Yasa Onaylanmazsa 2019 Kira Artış Oranı ÜFE Üzerinden Hesaplanacak - Resim 12019 Kira Zam Oranı Nasıl Hesaplanacak?2019 kira artışı için ne yazık ki gözüken kira artış oranı için ÜFE hesaplaması yapılacağ yönünde. Hükümetin 2019 kira zam oranı rakamının açıklanacağı 3 Ocak tarihine kadar ara oturum düzenleyerek bu kanun teklifini geçirmemesi durumunda hala eski kanun yürürlükte sayılacağı için kira zam oranı TÜİK ÜFE rakamları üzerinden hesaplanacak.Emlak365.com