76 Milyon TL'ye Yapılan Havalimanına 18 Aydır Tek Bir Uçak Bile İnmedi!

Yapımı tamamlanan ve 2020 yılında resmen açılan Balıkesir Merkez Havalimanı'na henüz tek bir uçağın bile inmediği ortaya çıktı. 

EMLAK HABERLERİ 18.07.2021 - 13:33 18.07.2021 - 13:40

Balıkesir'de devlet tarafıından özel sektöre ihale edilerek Balıkesir Merkez Havalima'nının inşaatı yaptırıldı. Havalimanını yapan firmaya yılda 1,3 milyon yolcu garantisi verilmişti. Ancak 2020 yılında resmen açılan havalimanında şu ana kadar tek bir uçak bile iniş yapmadı. 18 aydır uçak inmesinin beklendiği Balıkesir Merkez Havalimanı için “Hayalet havalimanı” denmeye başlandı. 

76 MİLYON TL HARCANDI

Hükümetin her şehr ebir havalimanı politikası gereği 2016 yılında Balıkesir'e havalimanı yapılmaya karar verildi. Yılda 1 milyon yolcunun kullanması planlanan havalimanı için 30 Milyon TL proje bedeli belirlendi. Ancak 2019 yılının sonuna kadar Balıkesir Merkez Havalimanı için 76 Milyon TL harcandı. 

balıkesir merkez havalimanı

99 PERSONEL ÇALIŞIYOR

Havalimanının çalışır hale getirilmesinin ardından teknik hizmetten güvenliğe kadar 99 personel de işe alındı. 10 Şubat 2020 tarihinde ise Balıkesir Merkez Havalimanı'nın resmi açılışı gerçekleştirildi. Ancak hem açıldığı gün hem de daha sonra bu havalimanına herhangi bir uçak iniş yapmadı. 

Balıkesir Merkez Havalimanı'nın resmi açılışının yapıldığı günden itibaren tüm personel herhangi bir uçağın inişini bekledi. Ancak personellerin çalışma alanı olan havalimanı henüz bir uçakla bile tanışamadı. 

ULAŞTIRMA BAKANINA NEDEN UÇAK İNMİYOR SORUSU

CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, Balıkesir Merkez Havalimanı'na neden uçak inmediğini resmi kanallar üzerinden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'na sordu. 

Bakan Karaismailoğlu bu soruya resmi olarak cevap verirken uçakların Balıkesir'de yapılan yeni havalimanına koronavirüs salgını nedeniyle sefer yapılamayışından dolayı inemediği şeklinde cevap verdi.

balıkesir havalimanına uçak inmedi

Bakan Adil Karaismailoğlu'nun verdiği cevaba 1 Temmuz'a kadar anlayışla yaklaştıklarını söyleyen CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, “1 Temmuz'da kısıtlamalar kaldırıldı. Türkiye'nin farklı illerinde farklı havalimanlarına uçakların çok yoğun bir şekilde indiğini görebiliyoruz. Ancak bu süreçte Balıkesir Merkez Havalimanı'na tek bir uçak dahi inmedi.

Balıkesir'e bu kadar yüksek miktarlı bir yatırım yapılması elbette tüm vatandaşlarımızı olduğu gibi bizi de memnun etmiştir. Ancak uçağın inmediği bir havalimanı ne işe yarar? Tüm hemşehrilerimiz gibi biz de havalimanımızın derhal tam kapasite ile çalışmasını bekliyoruz.

76 Milyon TL harcanan ve her yıl 1 milyon yolcu garantisi verilen bir havalimanını çalıştırmamak hem Balıkesir'e hem de ülke ekonomisine büyük bir zarardır.” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@