8 Milyon Asgari Ücretliyi İlgilendiriyor! 2022 Zam Oranında İlk Rakam Açıklandı

Memur maaşlarının gündemde olduğu şu günlerde asgari ücretle çalışanlar da kendi maaşlarına yapılacak zam oranlarını merak etmeye başladılar. Peki öngörülen oran ne? İşte son rakamlar.

8 Milyon Asgari Ücretliyi İlgilendiriyor! 2022 Zam Oranında İlk Rakam Açıklandı

Yaz aylarının en sıcak konu başlığı memurların ve emeklilerin maaşlarına yapılacak zam oranları oldu. Temmuz ayı öncesinde yaz zammı ile gündemde olan iki grup daha sonra yeni sözleşme detayları kapsamında önümüzdeki dönem için zam pazarlığında bulundular.

MEMUR MAAŞLARINDA DİKKAT ÇEKEN DETAY

Memur maaşlarına yönelik zam pazarlığında üzerinde durulan temel basamak enflasyon rakamları oldu. Çalışma Bakanlığı ile memur sendikaları arasında gerçekleştirilen görüşmelerin temelini maaş zamlarının enflasyon oranlarına göre belirlenmesi oluşturdu.

asgari ücret 2022

Memurların maaşlarına yönelik gerçekleştirilen ve 20 gün süren toplantıların ardından alınan kararlar Çalışma Bakanı Vedat Bilgin tarafından açıklandı. Bakan Bilgin son toplantı sonrasında yaptığı konuşmasında zam oranlarını açıkladı.

2022 yılı memur maaş zam oranlarını açıklayan Bakan Bilgin net zam artı enflasyon oranı şeklinde yeni dönem mali haklarını duyurdu.

Bakan Bilgin konuşmasında Memur ve memur emeklisinin maaşına 2022'nin ilk altı ayı %5, ikinci altı ayı %7, 2023'ün ilk altı ayı %8, ikinci altı ayı %6 ve enflasyon farklarından oluşan zam yapıldığını duyurdu. Bakan Bilgin ayrıca ilan zam oranlarına "Türk çalışma hayatında ilk defa bu oranda artış önerilmektedir" açıklamasını yaptı.

ASGARİ ÜCRET İÇİN İLK RAKAM NETLEŞİYOR

Hükümetin memur maaşlarına izlemiş olduğu stratejinin önümüzdeki aylarda başlayacak asgari ücret zam görüşmelerinde de devam etmesi bekleniyor.

Milyonlarca çalışanın maaş zam oranları için Türk İş Sendikası ve TİSK ile masaya oturacak olan Çalışma Bakanlığı'nın esas basamak noktasını enflasyon oranları oluşturacak. Asgari ücret maaş zammında uzun zamandır izlenen politika enflasyon oranlarının çok daha üzerinde bir maaş zammı olması. 2022 yılı için geçerli olacak maaşlarda bu politika ile belirlenecek.

asgari ücret

Enflasyon Oranlarına - Zam Tutarına Dair Beklenti

Merkez Bankası, ağustos ayına ilişkin Piyasa Katılımcıları Anketi'ni geçtiğimiz günlerde ilan etmişti. Merkez Bankası'na göre 2021 yılı sonunda enflasyon oranları yüzde 16.30 seviyesinde olacak.

Eğer bu beklenti gerçekleşirse ve hükümetin asgari ücretliye Cumhurbaşkanı Erdoğan jesti uygulayacağı kabul edilirse yüzde 20'lik bir zam ön plana çıkıyor. Yüzde 20'lik bir zam ise 2022 yılında asgari ücretin 565 TL artmasını sağlayacak. Maaşlar ise 2825 TL'den 3390 TL'ye yükselecek.

EMLAK365.COM - ÖZEL HABER

SONRAKİ HABER