801 Milyon Dolar Harcanan Ankapark Son Hali Hakkında Yeni Açıklama Geldi!

Maliyeti ile sürekli tartışma konusu olan Ankapark hakkında yeni açıklama geldi. Ankapark son durum ne, neden kapandı, ne zaman açılacak, ne olacak?

Emlak Haberleri 12.09.2021 - 10:35 12.09.2021 - 10:39 Gülcan Özer

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğunda otururken Melih Gökçek tarafından hayata geçirilen Ankapark Projesi tartışmalara konu olmaya devam ediyor. Yapılan son seçimlerde koltuğa oturan Mansur Yavaş'ın yaptığı son açıklamalarla toplam maliyeti 801 milyon dolar olarak duyurulan Ankapark projesi ne yazık ki belediye ile işletmeciler arasında yaşanan anlaşmazlıklar nedeni ile kapalı kalmaya devam ediyor. 

Konuyu gündeme taşıyan son isim ise Sözcü Gazetesi yazarı Deniz Ayhan oldu. Ayhan 2019 senesinde açılan ve 8 ay sonra kapanan Ankapark'nın çürümeye terk edildiğini belirterek 801 milyon dolar harcanan projenin dev bir hurdalığa dönüştüğünü iddia etti. 

ANKAPARK AÇIK MI, NEDEN KAPANDI?

Ankara'nın yeni turizm cenneti olmasını sağlamak umudu ile yapılan Ankapark 2019 senesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı görkemli bir törenle kapılarını ziyaretçilerine açmıştı. Aradan geçen 9 aylık sürenin sonunda ne yazık ki dev park kapatılmıştı. 

Melih Gökçek tarafından yıllık 10 milyon turistin geleceği beklentisi ile yapılan dev park işletmeci ile Ankara Büyükşehir Belediyesi arasında yaşanan anlaşmazlıklar nedeni ile kapatılmıştı. Parkın koronavirüs salgını nedeni ile gelen kısıtlama kararları, ücretlerin yüksekliği nedeni ile beklenen ziyaretçilerin gelmemesi üzerine park ilk olarak elektrik kesintisi ile gündeme gelmiş, esnafın başlattığı haciz ve maaşını alamayan işçilerin grev kararları ile manşetlere taşınmıştı. 

ankapark-son-durumu

13 EYLÜL GÜNÜ PARKIN KADERİ BELİRLENECEK! 

13 Eylül 2021 günü yapılacak olan son duruşma ile parkın adeta kaderi belirlenecek. Ankara Büyükşehir Belediyesinin Ankapark'ı geri almak için teminat miktarını mahkemenin  belirleyeceği şekilde geri almaya hazır olduğu belirtilirken son 3 ayda parkta 21 hırsızlık girişimi yaşandığı belirtiliyor. 

Başkentin göbeğinde yer alan ve 801 milyon dolara yapıldığı iddia edilen Ankapark'ın hurda yığını haline dönüştüğü belirtilirken parkın acil olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne devredilmesi isteniyor. Hatırlanacağı üzere dev parkın işletmecisi tarafından Nisan ayında yapılması gereken 26 milyon 400 bin liralık ödemenin yapılmaması üzerine Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından parkın tahliyesi için dava açılmıştı. Parkın 30 gün içinde tahliye edilmesi istenirken şirketin karşı dava açması ile süreç ne yazık ki uzamış ve bir çözü bulunamamıştı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@