81 İlde Kimlik Kartlarında Yeni Dönem! Tarihini Kaçırmadan Herkesin Yaptırması Gerekiyor

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu kimlik kartlarında yeni dönem hakkında açıklamalarda bulundu. Kimlik kartına e-imza yükleme nereden, nasıl yapılır, e imza yüklemesi ne işe yarar?

Gündem 24.04.2022 - 11:30 24.04.2022 - 11:31 Gülcan Özer

Teknolojiyi vatandaşın hayatını kolaylaştırmak adına pek çok hizmete entegre etmeye devam eden İçişleri Bakanlığı son olarak Kimlik Kartına E-imza yükleme işlemini duyurmuştu. Kimlik kartına e imza yükleme işlemi sayesinde vatandaşın hayatı kolaylaşırken bu işlem 81 il genelinde belirlenen 200 noktada yapılmaya başlanmıştı. 

İlk olarak 10 Ocak tarihinde uygulamaya geçirilen yeni sistem için Beşiktaş'ta özel lansman toplantısı yapıldı. Toplantıya katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu yaptığı açıklamasında 23 Nisan 2022 tarihi itibari ile 81 ilde 200 noktada kimlik kartına imza yükleme işlemlerine başlandığını ilan etti. 

KİMLİK KARTINA İMZA YÜKLEME 81 İLDE, 200 NOKTADA BAŞLADI! 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yeni sistem hakkında yapmış olduğu konuşmasında "T.C. kimlik kartlarına elektronik imza sistemi yüklemesi çalışmamızı tamamladık. Başta da ifade ettiğim gibi 10 Ocak 2022 tarihinden itibaren uygulamaya başladık. Bu sayede elektronik imzalarımızı, yeni kimlik kartlarımıza nüfus ve vatandaşlık işleri müdürlükleri, nüfus ve vatandaşlık işleri kioskları, bankalar, noterler ve tapu kadastro genel müdürlüklerinden; yükleme imkanına kavuşmuş oluyoruz" dedi. 

kimlik kartı lansmanı

2021 senesi itibari ile Türkiye genelinde 6 milyon kişinin kimlik kartına e imza yükleme işlemini tamamladığını belirten Bakan Soylu bu sayede elektronik ortamda sunulan hizmetlerin kullanımının da yaygınlaşacağını, vatandaşın hayatını kolaylaştıracaklarını söyledi. 

kimlik yenileme

KİMLİK KARTINA İMZA NASIL YÜKLENİR, E İMZA PARALI MI, NE KADAR?

Kimlik kartına e imza yükleme işlemi Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olup, NVİ GOV TR resmi sitesi üzerinden Elektronik Hizmet Sağlayıcısı seçilerek başvuru formu doldurulur ve e-imza ücreti ödenir. Sonrasında e-imza Nüfusmatikler üzerinden karta yüklenir. Ücret seçilen hizmet sağlayıcıya göre değişkenlik göstermekte olup yine sertifika süresi de fiyatlara etki etmektedir. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@