81 ilde litre fiyat tarifesi değişti! 27 28 29 Mayıs Cuma Cumartesi Pazar benzin motorin lpg fiyat tabloları

Akaryakıt fiyatları gece yarısı tarifesi uygulandı. 00.00'dan sonra geçerli olan yeni fiyat tarifesi ile hem benzin hemde motorin litre fiyatları arttı. İşte sürücülerin ödeyeceği yeni rakamlar...

Finans 27.05.2022 - 09:26 27.05.2022 - 09:27 Mustafa Karagöz

Akaryakıt fiyatları haftasonu öncesinde yeniden değişti. Dolar kurunun geldiği son nokta nedeniyle maliyetler arttı ve bu artış doğrudan pompa fiyatlarına yansıdı. Dolar kuru ile gelen zammın detayları, yeni litre fiyat listesi ve sürücülerin farklı illerde ne kadar ödeme yapacaklarına ilişkin tablolar haberimizde. İşte akaryakıt fiyatlarında son durum.

BENZİN VE MOTORİNE KALLAVİ KUR ZAMMI! 00.00'DAN İTİBAREN GEÇERLİ OLDU

Dolar kurunun, Türk Lirası karşısında yakaladığı değer kazancı, brent petrol fiyatlarının yeni bir yükselme trendine girmesi akaryakıta zammı kaçınılmaz kıldı. Son zamlar ise vatandaşları çok etkiledi. Alınan karar ile;

1 litre benzin fiyatına 1.45 TL zam yapıldı.

1 litre motorin ise 1.38 TL birden zamlandı

Ankara, İstanbul, İzmir ve Diğer İllerde 27 Mayıs Cuma, 28 Mayıs Cumartesi, 29 Mayıs Pazar Benzin ve Motorin LT Fiyatı

İstanbul'da bir litre benzin fiyatı 24.31 TL oldu. Ankara'da benzinin litresi 22.97 TL, İzmir'de ise 22.96 TL'ye yükseldi. 

Motorin almak isteyecek sürücüler başkent Ankara'da 23.56 TL ödeme yapacaklar. İstanbul'da motorin 22.47 TL, İzmir'de ise 23.57 TL'ye yükseldi. 

Petrol Ofisinde İl İl Akaryakıt Fiyat Listesi

benzin motorin lt fiyatı 27 mayıs

benzin motorin lt fiyatı 27 mayıs2

benzin motorin lt fiyatı 27 mayıs3

benzin motorin lt fiyatı 27 mayıs4

benzin motorin lt fiyatı 27 mayıs5

(Tablo Petrol Ofisinin web sitesinden alınmıştır. Fiyatlar 27 Mayıs Cuma gününe aittir)

AKARYAKIT FİYATLARI CUMARTESİ PAZAR GÜNLERİ DE ARTAR MI?

Küresel piyasalarda brent petrol fiyatları 105 dolar bandında yer alıyordu. Ancak son günlerde keskinleşen bir fiyat artışı ile bu rakam ilk olarak 110 dolar seviyesinde daha sonra ise 115 dolar seviyesini aştı. Brent petrol şu sıralarda 117 Dolar seviyesinde yer alıyor. Brent petrolün artmasıyla birlikte akaryakıt fiyatları da yükseldi ve maliyet artışı pompaya yansıtıldı. 

Brent petrol fiyatlarında yaşanan artışa bir de Türkiye'de dolar kurunun yaşadığı yükselme eklendi. Kademeli ve sert bir artış gerçekleştiren dolar kuru çok kısa sürede 16.40 TL bandına kadar ulaştı. Dolar kurunun yakaladığı bu yükselme grafiği de akaryakıt fiyatlarını çok etkiledi. Dolar kurunda yaşanan artış kaynaklı oluşan yüksek maliyette Cuma günü itibariyle pompaya eklendi. 

Brent petrol ve dolar bazlı artışlar pompaya yansıtıldığından çok olağanüstü bir durum olmazsa akaryakıt fiyatları haftasonunda değişmeyecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@