Abartıldığı Kadar Güzel Olan Dünyanın En Dikkat Çekici 10 Mimari Yapısı

Dünyadaki en dikkat çekici 10 mimari yapı hem sahip olduğu özellikler hem de görünümüyle görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Abartıldığı Kadar Güzel Olan Dünyanın En Dikkat Çekici 10 Mimari Yapısı

Dünyadaki en dikkat çekici mimari yapılar sayıca fazla olup bunlar arasında bulunan özellikle 10 yapı en beğenilenler listesinde yer almaktadır. Bu yerler şu şekildedir:

1- Gize Piramitleri, Mısır

Üç ayrı piramitten meydana gelen Gize Piramitleri milattan önceye dayanan tarihi bir yapıdır. Şekli ve gizemiyle son derece ilgi çekici olan bu piramitler mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler listesinde yer almaktadır.

Abartıldığı Kadar Güzel Olan Dünyanın En Dikkat Çekici 10 Mimari Yapısı - Resim 1

2- Pisa Kulesi, İtalya

İtalya’nın ünlü yerlerinden biri olan Pisa Kulesi 1173 yılında yapılmış olup yan durmasıyla ün kazanmıştır. İnşası tamamlandıktan sonra giderek daha fazla yan durmaya başlayan kule her sene belli bir miktarda eğilmektedir. Bu yapı her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Abartıldığı Kadar Güzel Olan Dünyanın En Dikkat Çekici 10 Mimari Yapısı - Resim 3

3- Burj Al Arab, Birleşik Arap Emirlikleri

Arap Kulesi manasına gelen Burj Al Arap dünyadaki ilk yedi yıldızlı otel olarak bilinir. Bu yapının inşası beş yıl boyunca sürmüş olup yelken benzeri bir görünüme sahiptir. Burada konaklamak için yüksek bütçeler ayırmanız gerekecektir. Konaklamanın yanı sıra mutlaka görülmesi gereken bir tasarımı bulunmaktadır.

Abartıldığı Kadar Güzel Olan Dünyanın En Dikkat Çekici 10 Mimari Yapısı - Resim 5

4- Sagrada Familia, İspanya

1882 yılında yapılmaya başlanan Sagrada Familia Avrupa’daki en farklı dini yapılardan biri olarak kabul edilir. Yapımına çok eski dönemlerde başlanmış olsa da mimarının vefat etmesi üzerine yapı yarım kalmıştır. Kilise üç farklı cephe şeklinde tasarlanmış olup inşaatı hala devam etmektedir ve bina halka açıktır. 2026 yılında binanın tamamen bitmesi beklenmektedir.

Abartıldığı Kadar Güzel Olan Dünyanın En Dikkat Çekici 10 Mimari Yapısı - Resim 7

5- Empire State Binası, ABD

1932 yılında yapılan Empire State binası 102 katlı olmasıyla bilinir. Modern mimarinin en güzel örneklerinden biri olan bu yapı yapıldığı dönemden itibaren uzun yıllar boyunca en yüksek bina olma unvanına sahip olmuştur. Bu binanın yapımı toplam 18 ay sürmüştür. Hatta binanın alt katları ile üst katlarında olanlar yağmurla karı aynı zamanda farklı farklı görmüştür.

Abartıldığı Kadar Güzel Olan Dünyanın En Dikkat Çekici 10 Mimari Yapısı - Resim 9

6- Sidney Opera Binası, Avustralya

İçerisinde beş tane tiyatro salonu bulunan ve 1973 yılında açılan Sidney Opera Binası 1000 odaya sahiptir. İlgi çekici bir görünüme sahip olan bu mimari yapıda dünya çapında ün kazanmış müzikaller, tiyatrolar, gösteriler gibi çok sayıda etkinlik düzenlenmektedir.

Abartıldığı Kadar Güzel Olan Dünyanın En Dikkat Çekici 10 Mimari Yapısı - Resim 11

7- Yasak Şehir Tapınağı, Çin

Çin hanedan sarayı olarak kullanılan Yasak Şehir Tapınağı 15. Yüzyılda inşa edilmiştir. İçerisinde 8707 tane oda bulunan bu yapı heybetli ve büyük olmasıyla dikkat çeker. Buna karşın son derece sade bir görünüme sahiptir.

Abartıldığı Kadar Güzel Olan Dünyanın En Dikkat Çekici 10 Mimari Yapısı - Resim 13

8- Taç Mahal, Hindistan

Şah Cihan tarafından 17. Yüzyılda yaptırılan Taç Mahal hayatının aşkı olan Mümtaz Mahal onuruna bu yapıyı inşa etmiştir. Hindistan’ın sembolü haline gelen yapı içerisinde Şah Cihan’ın mezarı bulunur. Her yıl yerli ve yabancı turistler tarafından ilgi gören bu bina türbe mimarisine sahiptir.

Abartıldığı Kadar Güzel Olan Dünyanın En Dikkat Çekici 10 Mimari Yapısı - Resim 15

9- Parlamento Binası, İngiltere

1700lü yıllarda başlanan ve 1800lü yıllarda tamamlanan bina dünyadaki en eski parlamento binası olarak bilinir ve heybetli bir görünüme sahiptir. İçerisinde yaklaşık beş kilometre uzunluğunda koridorlar ve 1000’den fazla oda bulunur.

Abartıldığı Kadar Güzel Olan Dünyanın En Dikkat Çekici 10 Mimari Yapısı - Resim 17

10- Ayasofya, Türkiye

Camiye dönüştürülmesi Fatih Sultan Mehmet tarafından yapılmış olan Ayasofya mimarisi 1935 yılına gelindiğinde müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. Devasa bir güzelliğe sahip olan bu yapı her sene yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaktadır.

Abartıldığı Kadar Güzel Olan Dünyanın En Dikkat Çekici 10 Mimari Yapısı - Resim 19

İnşasında çok sayıda mimari detayın yer aldığı yapı görenleri kendine hayran bırakmayı başarmaktadır.

Emlak365.com

SONRAKİ HABER