ABD Enflasyon Kararı Sonrası İslam Memiş'ten Altın ve Dolar Yorumu: Final Ayından Sonra Bu Seviyeleri Görecek!

ABD enflasyon rakamlarının açıklanması ardından Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş dolar ve altın için yeni tahminlerini açıkladı. Memiş, Mayıs ayında dolar ve altın ne kadar olacak açıkladı

Finans 12.04.2022 - 17:47 12.04.2022 - 17:47 Büşra Uluşen

Bir yanda Rusya- Ukrayna savaşı, bir yanda ABD'nin enflasyon oranı ve FED'in faiz kararları dururken dolar ve altın bu gelişmelerden olukça etkileniyor. Geçtiğimiz saatlerde ABD'nin Mart ayı enflasyonu açıklandı ve ülkede enflasyon oranı yüzde 8,5 arttı. Bu artış aylık bazda ise 1,2 olarak gerçekleşti. Elde edilen enflasyon rakamı, ABD'nin 1982 yılından bu yana en yüksek enflasyonu olarak kayıtlara geçti. Açıklamaların ardından gram ve ons altında yukarı yönlü bir grafik çizilirken, dolar ise negatif seyrinde ilerlemeye devam ediyor. Özellikle bu hafta açıklanacak olan Merkez Bankası'nın faiz kararı ve Mayıs ayında açıklanacak FED'in faiz kararı, altın fiyatları açısından büyük öneme sahip. 

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, bu kararlar ışığında gram ve ons altında meydana gelebilecek olası riskleri değerlendirdi. 

MERKEZ BANKASI FAİZ ARTIRMAK ZORUNDA KALABİLİR

İslam Memiş, enflasyon rakamlarını değerlendirerek Merkez Bankası'nı yıl sonuna kadar faiz artırmak zorunda kalabileceğini, her ne kadar çeşitli enstrümanlar açıklayacak olsalar da küresel piyasalardaki gelişmeler, Fed'in faiz politikaları, Merkez Bankası'nın faiz kararında bir değişikliğe gitmek zorunda kalabileceğini söyledi. Merkez Bankası her ne kadar faiz artırmak istemese de yaşanan gelişmeler nedeniyle faiz artırmak zorunda kalabileceklerini ifade etti. Dolar kurunda meydana gelebilecek düşüşlerin kalıcı olmayacağına dikkat çeken Memiş, doların Mayıs ayı içerisinde doların 15 - 15,5 TL seviyesine kadar çıkabileceğini söyledi. Mayıs ayından itibaren dolarda yukarı yönlü atakların gelme ihtimalinin çok kuvvetli olduğunu da sözlerine ekledi. 

dolar-10

GRAM ALTINDA MAYIS TEHLİKESİ!

Gram altın TL fiyatının 900 - 930 lira bandında seyrettiğini, bunun nedeninin ise ons altının yükselmesinden kaynaklandığını söyleyen Memiş, gram altında 900 - 920 TL seviyelerini takip etmeye devam edeceğini, 900 TL altındaki fiyatların ise gram altında alım fırsatı olacağını söyledi. Mayıs ayında gram altının 960 - 980 TL seviyesine kadar çıkacağını öngören İslam Memiş, altın almak isteyenlerin son alım fırsatı için Nisan ayını değerlendirmesi gerektiğini belirtti. Mayıs ayından itibaren gram altın, gümüş ve dolar/TL bazında agresif çıkışların olacağını belirten Memiş, Nisan ayını 'final ayı' olarak yorumluyor. 

altın-15

Yıl sonu için gram altında 1450 TL ve ons altında 2150 TL tahminlerini yineleyen Memiş, altının şu an jeopolitik baskılar nedeniyle gerçek fiyatlarında olmadığını da sözlerine ekledi. 

Editör Notu: Bu haberde yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir. Emlak365.com yatırım tavsiyesi vermez. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@