ABD Enflasyon Oranları Açıklandı! Beklentilerin Üzerinde 40 Yılın Rekoru Yenilendi

ABD'nin Ocak 2022 dönemi enflasyon oranları 10 Şubat itibariyle açıklandı. Beklentilerin üzerinde çıkan enflasyon oranları bir önceki ay oluşan 40 yıllık rekoru yeniledi.

Finans 10.02.2022 - 16:46 10.02.2022 - 16:46 Mustafa Karagöz

Tüm dünya piyasaları için kritik olan ABD enflasyon oranları açıklandı. Türkiye Saati ile 16.30'da ilan edilen verilere göre; enflasyon oranları yıllık yüzde 7.5 bandında oluştu. Çekirdek enflasyon oranları ise beklentilerin biraz üzerinde gerçekleşti.

ABD ENFLASYON ORANLARI AÇIKLANDI

ABD'de Ocak ayına ilişkin enflasyon verileri açıklandı. Ülkede Ocak ayında yıllık enflasyon yüzde 7,5 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Aylık enflasyon artışı ise yüzde 0.6 olarak kaydedildi. İlan edilen enflasyon oranları yüzde son 40 yılın en yüksek seviyesinde yer alırken bir önceki dönem enflasyon oranları da son 39 yılın en yüksek enflasyon oranları olarak kaydedilmişti. 

Beklentilerin Biraz Üzerinde

ABD'de enflasyon oranlarına dair genel beklenti ise yüzde 7.3 olarak öngörülmüştü. Bu kapsamda Bloomberg tarafından gerçekleştirilen enflasyon anketinde de oranlar yüzde 7.3 olarak duyurulmuştu. 

FED'İN MART 2022 FAİZ KARARINDA ENFLASYON ETKİSİ

ABD'de açıklanan enflasyon oranları FED'in Mart 2022 döneminde gerçekleştireceği toplantısında esas belirleyeceği veri olacak. Yüksek enflasyon oranları nedeniytle FED'in faiz oranlarını mart ayı toplantısında 25 baz puan artırması bekleniyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@