ABD İstihdam Verisi Öncesi Piyasalar Güne Kırmızı Başladı, Dolar Kuru ve Altın Fiyatları Düştü!

Piyasalar nefesini tuttu, ABD tarım dışı istihdam verisi için geri sayım başladı. Dolar kuru ve altın fiyatları güne baskı ile düşüş yönlü başladı.

Finans 07.10.2021 - 09:30 07.10.2021 - 09:30 Gülcan Özer

Piyasalar Amerika cephesinden açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisi için geri sayıma başlarken yaşanan yoğun baskı hem dolar kuru hem de altın fiyatları için düşüş yaşanmasına neden oldu. Merkez Bankası tarafından Eylül ayı PPK toplantısı sonrası açıklanan sürpriz faiz indirimi kararı sonrasında hızlı yükseliş trendi yaşayan dolar kuru ilk kez kırmızıya döndü. 

Altın fiyatları ise uzun süredir yaşamış olduğu baskı nedeni ile kaybını sürdürdü ve uluslararası piyasada ons altında yaşanan kayıplar iç piyasada gram altın ile çeyrek altın fiyatları üzerinde düşüş baskısı yaratmaya devam etti. 

ABD TARIM DIŞI İSTİHDAM VERİSİ VE EKİM 2021 İŞSİZLİK RAKAMLARI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Dünyanın süper gücü Amerika tarafından açıklanacak olan ekonomik veriler piyasalar tarafından yakından takip edilmeye devam ederken ABD tarım dışı istihdam verisi ve işsizlik rakamları için beklentiler de ilan ediliyor. Amerika tarafından beklenen istihdam rakamları 8 Ekim 2021 Cuma günü ilan edilecek. 

7 EKİM 2021 PERŞEMBE TARİHLİ DOLAR VE EURO KURU, 1 DOLAR KAÇ TL OLDU?

Merkez Bankası tarafından Eylül ayında yapılan 100 baz puanlık sürpriz faiz indirimi hamlesi sonrasında hızla yükselen dolar kuru ABD tarım dışı istihdam verisi öncesinde düşüşe geçti. Dolar kuru güne 8,8767 TL seviyesine başlarken Euro kuru ise güçlü duruşunu sürdürdü ve yükseliş ile 10,2722 TL oldu. 

7-EKİM-DOLAR-KURU

ONS, GRAM VE ÇEYREK ALTIN FİYATI NE KADAR, KAÇ OLDU?

Uluslararası piyasada ons altının fiyatı 1.760 dolar seviyesinde tutunmaya çalışırken iç piyasada gram altın 501,48 TL ve çeyrek altının satış fiyatı ise 826 lira seviyesine kadar çekildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@