ABD Konut Başlangıçları Ağustos Raporu Beklentileri Bile Aştı!

Amerika tarafından açıklanan ve inşaat sektörü için büyük önem taşıyan konut başlangıçları Ağustos 2021 raporu beklentileri dahi aştı.

Emlak Haberleri 21.09.2021 - 16:40 21.09.2021 - 16:40 Gülcan Özer

Tüm dünyada pandemi döneminde inşaat sektörü büyük bir darbe alırken açıklanan yeni rakamlar yaraların hızla sarıldığını ortaya koydu. Özellikle de dünyanın süper gücü olarak kabul edilen Amerika tarafından açıklanan konut başlangıçları Ağustos 2021 raporu piyasalara moral depoladı. 

Amerika Ticaret Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre konut başlangıçları beklentilerin dahi üzerine çıkarak son derece başarılı bir performans sergiledi. ABD konut başlangıçları Ağustos 2021 raporunda yer alan verilere göre arz ve istihdam da yaşanan sıkıntıların daha da azaldığı izlenimi oluşturdu. 

ABD KONUT BAŞLANGIÇLARI AĞUSTOS AYINDA YÜZDE 3.9 ORANINDA ARTIŞ GÖSTERDİ

Açıklanan verilere göre Amerika'da konut başlangıçları Ağustos ayı döneminde yüzde 3,9 oranında artış göstererek 1.62 milyon seviyesine yükseldi. Bloomberg HT tarafından yapılan beklenti anketinde söz konusu rakam için medyan beklenti 1.55 milyon olarak açıklanmıştı. Söz konusu dönemde inşaat izinleri de yüzde 6 oranında artış gösterdi. 

Bir önceki aya ilişkin konut başlangıçları verisi de yukarı yönde revize edilmiş oldu. Yaşanan hızlı yükseliş inşaat sektöründe yaşanan hammadde ve istihdam sıkıntılarına rağmen inşaat sektöründeki konut başlangıçlarının nerede ise pandemi krizinin öncesindeki seviyelere dönüş yaptığını gösterdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@