ABD Mayıs 2022 enflasyon rakamları ne zaman, saat kaçta açıklanacak?

Piyasaların yönünü değiştirecek ABD Mayıs 2022 enflasyon verileri ne zaman saat kaçta açıklanacak belli oldu. İşte o kritik gün.

ABD Mayıs 2022 enflasyon rakamları ne zaman, saat kaçta açıklanacak?

Piyasalarda büyük bir hareketlilik yaşanırken gözler ABD enflasyon rakamlarının açıklanacağı tarihe çevrildi. Özellikle dolar kurunda büyük bir değişiklik yaratması beklenen ABD enflasyon verilerinin ne zaman açıklanacağı belli oldu.

ABD Mayıs 2022 enflasyonu ne zaman açıklanacak?

Dünya piyasalarına yön veren ABD enflasyon rakamı, dünya genelinde etkisini gösteren yüksek enflasyon nedeniyle son 40 yılın zirvesine çıkmıştı. Bu durum yalnızca ABD'yi değil tüm dünya piyasalarını etkiliyor. Özellikle yüksek enflasyon karşısında dolar endeksi güçleniyor ve bu da piyasalara olumsuz bir şekilde yansıyor.

ABD Mayıs ayı enflasyon rakamları, 11 Haziran 2022 Cuma günü Türkiye saati ile 16.00'da açıklanacak.

ABD Mayıs ayı enflasyonu ne olur, kaç çıkar?

Yatırımcıların enflasyon ve büyüme odaklı beklentilerine yön veren ABD'nin mayıs ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisi öncesinde küresel çapta risk iştahı azaldı.

ABD'de enflasyon rakamı martta yüzde 8,5 seviyesine ulaşarak son 41 yılın rekorunu kırmış, ardından da nisan ayında yüzde 8,3'e gerilemişti. Yatırımcılar ve birçok ekonomist, ABD'nin mayıs ayı enflasyonunun da buna yakın olarak yine yüzde 8,3 olarak gerçekleşmesini bekliyor.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, önceki gün yaptığı açıklamada odaklandıkları başlıca konunun enflasyon olduğunun altını çizerek, daha yüksek enerji ve gıda fiyatı riskleri gördüğünü, ekonomik büyümenin de yavaşlamasını beklediğini ancak resesyon yaşayacaklarını düşünmediklerini belirtmişti.

Öte yandan Avrupa tarafına bakıldığında ise Avrupa Merkez Bankası (ECB), faiz oranlarında değişiklik yapmazken, temmuz ve eylül aylarında faiz artırımı yapabileceğinin sinyallerini verdi.