ABD Nisan ayı enflasyon rakamları ne zaman, saat kaçta açıklanacak?

Tüm dünyanın gözü ABD'nin Nisan ayı enflasyon rakamlarına kilitlendi. ABD enflasyon verileri ne zaman, saat kaçta açıklanacak belli olurken enflasyon rakamlarına ilişkin yeni tahminler bulunuyor.

Finans 11.05.2022 - 08:58 11.05.2022 - 08:58 Büşra Uluşen

Dünya ekonomisini doğrudan etkileyen ABD enflasyon verilerine ilişkin heyecanlı bekleyiş devam ediyor. Fed'in faiz kararını açıklamasının ardından şimdi de ABD merkez bankasının enflasyon açıklamasına çevrildi. Mart ayında enflasyon rakamı yüzde 8,5'e ulaşarak son 40 yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Şimdi ise ABD enflasyon verisi ne zaman açıklanacak, saat kaçta merak ediliyor.

ABD enflasyon verisi ne zaman açıklanacak, saat kaçta?

Tüm dünyanın gözü ABD enflasyon verilerine çevrildi. Geçtiğimiz haftalarda ABD Merkez Bankası Fed, 22 yılın ardından ilk kez 50 baz puan faiz artırarak herkesi şaşırtmıştı. ABD'deki enflasyon ise Mart ayında elde edilen veriler ile son 40 yılın zirvesine ulaştı. Yüksek enflasyon endişesi, varlık fiyatlarında etkisini göstermeye devam ederken piyasalarda ise oynaklığa neden oluyor.

ABD Nisan ayı enflasyon rakamları 11 Mayıs Çarşamba günü saat 16.00 gibi açıklanması bekleniyor. 

ABD Nisan ayı enflasyon rakamları ne olur?

Açıklanmasına sadece saatler kalan ABD nisan ayı enflasyon rakamı öncesinde bazı tahminler bulunuyor. Nisan ayı enflasyon verisinin açıklanmasının ardından yıllık bazda enflasyonun yüzde 8,1'e gerileyeceği düşünülüyor.  ABD'de yüzde 9,5 ile son 41 yılın en yüksek seviyesine ulaşan enflasyon, Fed'i de 2000 yılından bu yana ilk kez 50 baz puanlık faiz artırmak durumunda bıraktı. Fed'in politika faizi yüzde 0,75 - 1,00 aralığına yükselirken şimdi ise ABD enflasyon rakamı merak ediliyor. Enflasyonun yeni bir rekor yapması durumunda ise piyasalarda önlenemez bir oynaklığın başlaması söz konusu olabilecek. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@