ABD Ocak Ayı Enflasyonu Verisi Gerginliği Altını Eritti, Altın Fiyatları Düşüşe Geçti!

Amerika'da bugün açıklanacak olan Ocak 2022 enflasyonu verisi öncesinde altın fiyatları ve dolar kurunda düşüş yaşandı. Enflasyonun yüksek çıkacağı endişesi ile altın fiyatları geri çekildi.

ABD Ocak Ayı Enflasyonu Verisi Gerginliği Altını Eritti, Altın Fiyatları Düşüşe Geçti!

Amerika'da bugün açıklanacak olan enflasyon rakamları öncesinde hem dolar kuru hem de altın fiyatları düşüşe geçti. Amerika'da açıklanacak olan enflasyon verisi için geri sayım hızlanırken ekonomistlerin enflasyon rakamlarında yükselişin devam edeceği öngörüsünde bulunmuştu.

Pandemi döneminde piyasaya pompalanan dolar ve verilen ucuz destek kredileri sonucunda tüm ülkelerde olduğu gibi Amerika'da da enflasyon yükselmiş, son 35 senenin en yüksek enflasyon verisi ile Amerikan piyasası büyük bir şok yaşamıştı. Gelen son enflasyon verisinin ardından FED "enflasyon geçici" söyleminden vazgeçerek "erken faiz artırımı" gibi şahin mesajlar vermeye başlamıştı.

ABD OCAK 2022 ENFLASYONU NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Amerika Ocak ayı enflasyonu rakamları bugün saat 16:30'da ilan edilecek. Ekonomistlerin beklenti anketlerinde enflasyonun yüzde 8 civarında gelmesi bekleniyor. Dün FED Başkanı Powell tarafından senatoda yapılan konuşmada enflasyon konusu da gündeme gelmiş, Powell enflasyonu düşürmek için varlık alımlarının sonlandırılması ve faiz artırımı gibi yöntemleri kullanabileceklerini dile getirmişti.

altın fiyatları 12 ocak

AMERİKA ENFLASYON VERİSİ ÖNCESİ ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM NE?

ABD Ocak enflasyonu rakamının beklentilerin üzerinde çıkması riski nedeni ile ulusalararası piyasada ons altının fiyatı yeni güne düşüşle başladı. Ons altın alış 1.818 dolar seviyesine kadar çekilirken çeyrek altının fiyatı 1.329 lira ve gram altın alış 806,47 TL ve satış fiyatı ise 806,63 TL oldu. Altın fiyatları bugün açıklanacak olan ABD enflasyon verisi raporuna odaklandı.

SONRAKİ HABER