ABD Yaptırımları Doları Vuracak Diyen Remzi Özdemir'den Yeni Yorum: Dolar Güçlenecek, Parası Olan Bile Bulamayacak!

Dolar kurunun yükselişe geçmesinin ardından Ekonomist Remzi Özdemir değerlendirmede bulundu. Özdemir, ABD yaptırımlarının doları vuracağının altını çizerek flaş açıklamalar yaptı.

Finans 09.03.2022 - 15:58 09.03.2022 - 15:58 Büşra Uluşen

Savaşın etkisi altına aldığı piyasalardaki hareketlilik günden günde yukarı yönlü hareket ediyor. Rusya'ya uygulanan yaptırımlar ve ABD'nin aldığı kararlar, altın fiyatlarını bin lira bandına yaklaştırırken doları da yavaş yavaş üste taşıyor. 
Türkiye'de kur korumalı döviz hesabı sistemine başlanmasının ardından daha önce 18 lirayı gören dolar, Aralık ayından bu yana 13- 14 TL bandında seyrediyor. Ancak son günlerde dolarda ufak çaplı bir yükseliş gözlemlendi. 

Her yorumu olay olan ünlü ekonomist Remzi Özdemir, doların geleceğine ilişkin değerlendirmede bulundu. Öncelikle savaş nedeniyle Türkiye'nin turizm açısından çok zor günler geçireceğini ve Rus Rublesinin değer kaybetmesi nedeniyle halkın tatil yapmaya gücünün yetmeyeceğini ifade eden Özdemir, maliyetlerin artması nedeniyle her şekilde turizm açısından zor bir süreç yaşanacağını ifade etti. 

remzi özdemir dolar

30 TL'DEN AŞAĞI DOMATES, 7 TL'DEN AŞAĞI EKMEK BEKLEMESİNLER

Ekonomist Remzi Özdemir, artan enflasyon ve savaş etkileri nedeniyle önümüzdeki birkaç içerisinde akaryakıtta pompa fiyatının 30 TL'nin üzerine çıkacağını belirterek, Türkiye'nin gitgide fakirleşmeye başladığını bu nedenle artık 30 TL'den ucuz domates beklenmemesi gerektiğini, ayrıca savaş etkileri nedeniyle de ekmeğin 7-8 TL'den aşağı olmayacağını ifade etti. Rusya Türkiye'ye buğdayı kestiği anda yarım ekmek alacak un bulamayacağımızın altını çizdi. 

dolar- remzi ödemir

DOLAR GÜÇLENECEK, ALMAK İÇİN BULAMAYACAĞIZ

Amerika'da son 40 yılın en yüksek enflasyon verisinin çıkması sonrasında gözler bu hafta açıklanacak olan FED'in faiz kararına çevrildi. Fed'in enflasyonu düşürmek için faiz silahını çekerek artırıma gideceğini ifade ederek, '' Dolar güçlenecek, Türkiye gibi rezervi olmayan ülkeler dolar bulamayacak '' dedi. Doların bu güçlenişinin ardından büyük bir değer artışı yaşayacağının altını çizerek, FED'in faiz artırmasıyla birlikte Türkiye'den dolar çıkışı olacağını ve Amerika'ya yönleneceğini söyleyen Özdemir, Türkiye'nin bu durumu engellemek için faiz artırımına gitmesi gerektiğini, bizden para çıkmadan döviz girişi olması gerektiğini belirtti. 

FED'in savaşa rağmen 0,25 ila 0,50 oranlarında faiz artıracağını bir kez daha anımsatan Özdemir, bu açıklamadan sonra yeni bir kasırganın başlayacağını ve Türk lirasının ağır bir darbe alacağını söyleyerek '' Hayatımızı vuracak, iğneden ipliğe her şeye zam gelecek '' yorumunu yaptı. 

Editör Notu: Bu haberde yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi değildir. Alanında uzman kişilerin görüşleri doğrultusunda haberleştirilmiştir. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@