ABD'de Dolar Altında Yönü Belirleyecek 2022'nin İlk Enflasyon Verisi Açıklandı

Son Dakika Haberi; ABD'de Aralık 2021 dönemi enflasyon oranları açıklandı. ABD enflasyon verileri sonrasında ise gözler dolar kuruna çevrildi. İşte ABD'den gelen açıklama sonrası kur fiyatları.

Finans 12.01.2022 - 16:34 12.01.2022 - 16:34 Mustafa Karagöz

ABD’de aralık ayı tüketici enflasyonu verileri TSİ 16:30’da açıklandı. 2021 yılının son ayı için gelen son dakika bilgilesinde ABD'de enflasyon oranları yükseldi. Verilere göre; ABD'de yıllık enflasyon Aralık'ta yüzde 7 olarak kaydedildi. 

Açıklanan veriler sonrasında ise enflasyon oranları son 39 yılın en yüksek seviyesi oldu. Ülkede en son 1982 döneminde enflasyon oranları bu seviyelere kadar çıkmıştı Son 39 yılın zirvesinde çıkan rakamların ardından ise gözler dolar kuruna ve altın fiyatlarına çevrildi. 

ABD'DE ARALIK 2021 DÖNEMİ ENFLASYON VERİLERİ AÇIKLANDI GÖZLER DOLAR KURUNDA

Enflasyon oranlarının yüzde 7.00 oranında yükseldiğine ilişkin verilerin gelmesinin ardından dolar kurunun hem küresel piyasalarda izleyeceği yeni yön hemde TL'nin açıklanan verilere göstereceği tepki merak ediliyor. 

Dolar kuru gün içerisinde dar bir bant aralığında bulunuyordu. 13.84 TL seviyesinden güne başlayan dolar kuru daha sonra gün içerisinde 13.81 TL seviyesine indi. Daha sonra kur 13.82 TL seviyesinde işlem görmeye devam etti. 

ABD Enflasyon Açıklaması Sonrası Dolar

16.30'da açıklanan enflasyon verileri sonrasında ise dolar kuru 13.80 TL'den işlem görüyor.

ABD ENFLASYON VERİLERİ FED FAİZ KARARINI, FED FAİZ KARARI İSE DOLAR KURUNUN GELECEĞİNİ BELİRLEYECEK

ABD'de açıklanan enflasyon verilerinin ardından gözler FED'in enflasyon sonrası atacağı adımlara çevrildi. Daha önce 2022 yılında 3 defa faiz artırımı öngörülmüştü. Beklenen faiz artırımının gelmesi durumunda ise dolar kuru güçlenecek. Tüm dünyada değer kazanacak olan dolar kuru bu süreçte TL karşısında da değerlenmesi beklenebilir. 

FED BAŞKANI POWELL'DAN FAİZ AÇIKLAMASI

FED faiz toplantısına kısa bir süre kala FED Başkanı Jerome Powell'dan faiz kararına ilişkin çok önemli bir açıklama geldi. ABD Senatosunun Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesi üyelerinin sorularını yanıtlayan Powell faiz artırımı hakkında "Enflasyonun beklenenden daha uzun süre yüksek seviyelerde kaldığını görürsek, faiz oranlarını zaman içinde daha fazla artırmak zorunda kalırsak, artırırız." açıklamasını yapmıştı. 

FAİZ ARTIRIMI İÇİN MART AYI İŞARET EDİLİYOR

Açıklanan veriler sonrasında ise uzmanlar FED'in mart ayı toplantısından faiz artırımı kararı çıkabileceğini ifade ettiler. FED'in 2022 yılı ilk toplantısı 25 26 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@