ABD'de Enflasyon Uçtu Benzine Zorunlu İndirim Geldi! Motorin, Benzin Fiyatları İçin Tepetaklak Edecek Müdahale Açıklandı

Brent petrol fiyatı dalgalı olarak ilerlemeye devam ederken akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar enflasyon canavarını desteklerken ABD alev alan enflasyon nedeniyle yeni müdahalesini ilan etti!

Emlak Haberleri 13.04.2022 - 08:25 13.04.2022 - 08:31 Gülcan Özer

Tüm dünya enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş ile müdahale etmeye çalışırken Amerika dün açıklanan enflasyon rakamları ile büyük şok yaşamıştı. Son 41 senenin en yüksek enflasyon rakamı ile karşı karşıya kalan ABD, enflasyonu düşürmek için yeni müdahalelerini duyurdu.

Amerikan Başkanı Joe Biden rekor kıran enflasyon rakamları sonrasında yapmış olduğu açıklama ile tüm dünyaya rahat nefes aldıracak akaryakıt fiyatları açıklaması yaptı. Rusya ile Ukrayna arasında patlak veren savaşın ardından brent petrol fiyatı hızla yükselmiş, yaşanan yükseliş akaryakıt fiyatlarına zam yağmuru olarak yansımış, gelen zamlar nedeniyle ne yazık ki enflasyon rakamlarındaki yükseliş hızlanmıştı. 

AKARYAKIT FİYATLARINA AMERİKA MÜDAHALESİ: BENZİNİ DÜŞÜRECEK HAMLE AÇIKLANDI! 

Amerika'da dün açıklanan enflasyon rakamları piyasalarda deprem yaşanmasına neden olmuş, ABD Enflasyonu Mart ayında aylık bazda yüzde 1,2 oranında yükselirken; yıllık bazda ise yüzde 8,5 oranında yükseliş yaşayarak son 41 senenin zirvesine tırmanarak yeni rekorunu kırmıştı. FED tarafından yapılan faiz artırımına rağmen enflasyonda yaşanan yükseliş sonrasında ABD Başkanı Biden önemli açıklamalarda bulundu. 

Akaryakıt fiyatlarında yaşanan yükseliş nedeni ile enflasyon rakamlarındaki yükselişin desteklendiği belirtilirken Biden benzin fiyatlarını düşürmek için "elinden gelen her şeyi yapmaya kararlı olduğu" açıklamasını yaptı. Yazılı olarak yapılan açıklamada ABD yönetiminin yakıt arzını arttırarak benzin fiyatlarını düşürmek için yeni kararlar aldığı belirtilirken yüzde 15 etanol karışımı kullanan ve "E15" adı verilen benzinin bu yaz aylarında satışına izin verileceği ilan edildi. 

akaryakıta indirim-1

AKARYAKIT FİYATLARI DÜŞECEK Mİ, BENZİNE İNDİRİM VAR MI?

Haziran ayında Çevre Koruma Ajansının (EPA) tarafından gerekli düzenlemelerin yapılması ve E15 adı verilen benzinin yaz döneminde satışının başlaması bekleniyor. E15 satışı yakıtta normalde yüzde 10 kullanılan etanolün daha fazla kullanılması durumunda sıcak havada duman oluşumuna daha fazla yol açabileceği gerekçesi ile yazın yasaklanıyordu. 

Amerika'da enflasyon rakamları içerisinde yer alan benzin fiyatları Mart'ta aylık yüzde 18,3 artarken, yıllık bazda ise yüzde 48 yükseliş göstererek rekoru tetiklemişti. Yeni müdahaleler ile arzın artması ile önce Amerika'da arkasından ise tüm küresel piyasalarda düşmesi bekleniyor. Amerika Rusya'nın elindeki petrol kozunu zayıflatmak için akaryakıt fiyatlarına üretimi arttırarak müdahale ediyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@