ABD'de İlkokulda Korkunç Saldırı, Tüm Okullar Kapatıldı! 21 Kişi Hayatını Kaybetti

ABD'nin Teksas eyaletinde bulunan bir ilkokula silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda 18 çocuk, 2 yetiikin ve saldırgan hayatını kaybetti. Tüm okullar kapatıldı. ABD Başkanı Biden'den açıklama geldi.

Gündem 25.05.2022 - 09:56 25.05.2022 - 09:56 Gülşah Konuk Akın

ABD'nin Teksas eyaletinde bulunan bir ilkokula silahlı saldırı düzenlendi. Saldırı sonucu 18 çocuk, 2 yetişkin ve saldırgan da dahil olmak üzere 21 kişi hayatını kaybetti. Olay sonrası ABD Başkanı Joe Biden açıklama yaptı. Teksas Valisi Greg Abbott, saldırıdan sonra açıklama yaparak 14 çocuk 1 yetişkinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Açıklamadan sonra ölü sayısı arttı.

SALDIRIYI DÜZENLEYEN KİŞİNİN KİMLİĞİ AÇIKLANDI

Uvalde kasabasında bulunan Robb İlkokulu'nda silahlı saldırı düzenleyen 18 yaşındaki Salvador Ramos'un polis ile çatışmaya girdiği ve çatışmada etkisiz hale getirildiği bilgisi verildi. Ramos'un aynı kasabada yaşadığı ve saldırı yaptığı okulun yanında bulunan lisede öğrenci olduğu öğrenildi. Polis ekiplerinden saldırının neden yapıldığına ilişkin bir açıklama yapılmadı henüz.

abd-silahlı-saldırı

Silahlı saldırının Teksas tarihinde gerçekleştirilmiş olan en ölümcül okul saldırısı olduğu bilgisi paylaşıldı. 2012 yılında 28 kişinin öldürüldüğü Connecticut’taki Sandy Hook ilkokulu saldırısının ardından ülkede meydana gelen ikinci büyük saldırı olduğu açıklandı. 

Robb İlkokulu'nda sadece 2,3 ve 4. sınıfların yer aldığı 600 öğrenci bulunuyordu. Öldürülen 18 öğrencinin kimlikleri de paylaşılmadı. Federal ve ulusal güvenlik yetkililerinin saldırıya ilişkin inceleme devam ediyor.

TÜM OKULLAR KAPATILDI, BİDEN'DAN AÇIKLAMA GELDİ

biden-silahlı-saldırı-açıklaması

Kasabada bulunan bütün okullar kapatıldı ve eğitime ara verildi. San Antonio polisi tarafından olay yerine gönderilen SWAT timlerinin saldırıyı aktif olarak soruşturmaya devam ettikleri bilgisi edinildi. Asya ziyaretinden dönerek Beyaz Saray'da basın toplantısı yapan Biden, görevi devraldığı zaman böyle bir konuşma yapmak zorunda kalmamak için çok dua ettiğini söyleyerek daha 1 hafta önce Buffalo kentinde silahlı saldırı olduğunu hatırlattı.  ABD Başkanı Biden Kongre'ye silah satışlarına düzenleme getirilmesi için çağrıda bulundu.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@