ABD'de Konut Başlangıçları Şubat Ayında Son 16 Senenin Rekorunu Kırdı!

Amerika'da konut başlangıçları yaşanan ekonomik dalgalanmaya rağmen Şubat ayında 2006 senesinden bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Emlak Haberleri 17.03.2022 - 16:40 17.03.2022 - 16:40 Gülcan Özer

Hammadde ve işgücü sıkıntılarında yaşanan sorunlara rağmen ABD’de konut başlangıçları Şubat ayında son 16 senenin en yüksek seviyesini görerek tarihi bir çıkışa imza attı. Ekonomik göstergeler açısından büyük bir öneme sahip olan konut başlangıçları yaşadığı yükseliş ile ekonomistlerin beklentilerini aşmış oldu. 

2006 senesinden bu yana en yüksek konut başlangıçları seviyesi görülürken yaşanan yükselişe rağmen geleceğe yönelik konut talebini gösteren inşaat izinleri ise aynı dönemde düşüş gösterdi. Konu hakkında Bloomberg HT tarafından gerçekleştirilen anket çalışmasına göre ekonomistlerin medyan beklentisi yüzde 3,8 oranında artış gösterdi. 

ABD'DE DE KONUT BAŞLANGIÇLARI ŞUBAT AYINDA 1.77 MİLYON ADET OLDU! 

Amerika'da konut başlangıçları Şubat ayında son 16 senenin en sert yükselişini göstererek yüzde 6,8 oranında artış gösterdi ve 1,77 milyon adet olarak gerçekleşti. Bloomberg HT tarafından yapılan ankette ekonomistlerin beklentisi yüzde 3,8 oranında artış yaşanacağı yönünde olmuştu. 

Geleceğe yönelik konut talebini gösteren inşaat izinleri verisinde ise düşüş yaşandı. Yaşanan düşüşün ardından Şubat ayında endeks 1,9 oranında kayıp yaşandı. Emlak sektörü bir süredir tedarik zinciri sıkıntıları, yüksek emtia fiyatları, nitelikli işgücü eksikliği gibi etkenler nedeni ile zorlu bir süreçten geçiyordu. Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından yaşanan kriz daha da derinleşmiş, küresel tedarik zincirinde yaşanan kırılmalar da sorunları arttırmış ve emtia fiyatlarındaki yukarı yönlü çıkışı desteklemişti. Ev fiyatları yaşanan sorunlar nedeni ile yükselişini tüm dünyada arttırmaya devam ediyor.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@