ABD'de Konut Fiyatları Beklentileri Aştı

Dünyanın en büyük süper güçlerinden biri olan Amerika ekonomisi ile tüm ülkeleri etkilemeye devam ediyor.

Emlak Haberleri 28.03.2018 - 09:42 15.07.2021 - 00:21 Emlak 365

Dünyanın en büyük süper güçlerinden biri olan Amerika ekonomisi ile tüm ülkeleri etkilemeye devam ediyor. Daha önce ciddi bir mortgage krizi yaşayan ve ekonomisine büyük bir darbe yiyen Amerika'da emlak sektörü verileri bu nedenle oldukça yakından takip ediliyor. 

S&P CoreLogic Case-Shiller tarafından açıklanan ev fiyat endeksleri ile beraber beklentiler aşıldı. Amerika'da yer alan konutların fiyatlarını inceleyen ve açıklamış olduğu veriler büyük saygınlıkla takip edilen S&P CoreLogic Case-Shiller tarafından belirlenen 20 ilde yer alan konutların fiyatları araştırmaya dahil edildi.

Ocak Ayı Beklentileri Aşıldı


Yapılan ölçüm ve değerlendirme çalışmaları sonucunda belirlenen 20 ilde yer alan konutların fiyat artışı hem yıllık hem de aylık bazda beklentileri aştı. Ocak ayı itibari ile Amerika'da konut fiyatları aylık bazda yüzde 0.75 oranında yükselirken yıllık bazda yaşanan artış yüzde 6.40 olarak kayıtlara geçti.

Daha önce bu verinin aylık bazda yüzde 0.60 olarak belirlenmişti. Ancak yaşanan artışın yüzde 0.75 olması aradaki farkın büyük olması nedeni ile emlak sektöründe büyük yankı uyandırdı. Ulusal konut fiyatları ise yıllık bazda yüzde 6.18 oranında artış gösterdi. 20 büyükşehir bölgesinde son derece kapsamlı bir araştırma sonucunda elde edilen veriler ışığında hazırlanan rapor Amerikan emlak sektörü için oldukça büyük bir önem taşıyor.

Konut Fiyatlarının Aşırı Değerlenmesi Neden Önemli?


Konut fiyatlarının aşırı yükselmesi ya da aşırı derecede ucuzlaması emlak sektörünün en büyük kabuslarından biridir. Fiyatların aşırı derecede yükselmesi konutların satışlarını zorlaştırmakta, talebin düşmesine neden olarak konut stokunun şişmesine neden olur. Yine konut fiyatlarında sebepsiz yere hatalı yapılan şişirmeler de konut balonu oluşmasına neden olur ki mortgage krizi de tam böyle bir olaydır.Aşırı derecede değerlenen konut fiyatları adeta bir balon gibi sürekli pompalanarak şişirilir ve bir yerde bu balon patlayarak konut fiyatları bir anda düşüşe geçer. Konut sektörü için en önemli olan konut fiyatlarının normal seyrinde ilerlemesi, istikrarlı bir şekilde kademeli olarak değerlenerek yatırımcıların rotasından çıkmamasını sağlamaktır. Tüm bunlar dikkate alındığından ABD konut fiyat endeksi sektörün yeni bir mortgage krizi ile karşı karşıya kalıp kalmayacağını göstermesi açısından büyük önem taşıyor. Kaynak:emlak365.com

 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@