AB'den Mülteci Adımı! Türkiye'ye 500 Milyon Dolar Para Yardımı ve Vize Kolaylığı Sağlanacak

Türkiye, Suriyeli mülteciler başta olmak üzere ülkeyi terk etmek isteyen yabancılara sınır kapılarını açacağını ve engelleme uygulamayacağını açıklamıştı.

GÜNDEM 06.03.2020 - 09:52 15.07.2021 - 00:09 Emlak 365

Türkiye, Suriyeli mülteciler başta olmak üzere ülkeyi terk etmek isteyen yabancılara sınır kapılarını açacağını ve engelleme uygulamayacağını açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından göçmenler Edirne sınırına yığılmıştı. Durumdan endişelenen Avrupa Birliği, Türkiye'ye yeni yardım paketi için hazırlık yapıyor. Detaylar haberimizde.

Suriye'nin İdlib kentinde yaşanan gelişmelerin ardından Türkiye göçmenler konusunda çok önemli bir adım atmıştı. Suriyeli mülteciler başta olmak üzere milyonlarca göçmenin, Türkiye'den çıkışlarında engel uygulamayacağını açıklayan Türkiye'nin bu kararı AB'nin en önemli gündem maddesi oldu. Kısa süre içinde 140 binden fazla mültecinin Türkiye'den ayrılmasıyla AB bu konuda yeni adımlar atmaya hazırlanıyor. AB'DEN 500 MİLYON DOLAR YARDIMAvrupa Birliği sınırında oluşan göçmen tehdidinin ardından Türkiye'ye yeni bir yardım paketi sağlayacak.Euro News'te yer alan haberin detaylarına göre; AB Avrupa Komisyonu göçmen krizi nedeniyle yükselen tansiyonu düşürmek amacıyla Türkiye'ye 500 milyon euro para yardımı yapmaya hazırlanıyor. Bu yardıma ek Türk vatandaşlarının AB'ye girişlerinde vize işlemleri kolaylaştırılacak. AB tarafından alınan bu yardım kararının daha önce Türkiye'ye vaat edilen 6 milyar Euro'ya dahil edileceği açıklandı. Avrupa Birliği 2016'dan bu yana 3.7 milyon göçmenin bulunduğu Türkiye'ye taahhüt ettiği 6 milyar eurodan 3.2 milyar eurosunu serbest bıraktı. Bunun yanında AB ayrıca İdlib'te bulunan ortamın düzelmesi için ek 170 milyon Euro'luk ek bir yardım sağlayacak.Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@