ABD'li Bankadan FED ve Dolar Tahmini! Korkutan Rakamı Açıkladı 1 2 Ay İçinde...

FED'in Ocak 2022 döneminde faiz artırımını pas geçmesi ve Mart 2022 için faiz artırımı işaret etmesinin ardından ABD'li dev bankadan dolar tahmini geldi. İşte tüm detaylar.

ABD'li Bankadan FED ve Dolar Tahmini! Korkutan Rakamı Açıkladı 1 2 Ay İçinde...

Amerikan Merkez Bankası (FED) ocak ayı kararını beklentiler doğrultusunda açıklamıştı. Faiz oranlarını sabit tutan FED'in kararıyla birlikte Amerika Birleşik Devletlerinde politika faiz oranları yüzde 0 ile yüzde 0.25 arasında kaldı. Faiz oranlarının bu seviyede de kalmasının ardından dolar kuru dünya ülkeleri para birimi karşısında gevşedi.

JP MORGAN'DAN DOLAR KURU TAHMİNİ

ABD'li yatırım bankası JP Morgan'ın Kur Strateji Direktörü Daniel Hui dolar kuruna ilişkin açıklamalarında bulundu. Hui değerlendirmesinde FED faiz artırımı kararıyla birlikte dolar kurunun değerleneceğini iddia etti. Tarih vererek değerlendirmelerde bulunan ABD'li yatırım bankası JP Morgan'ın Kur Strateji Direktörü özellikle doların faiz artırımından 1 2 ay sonra çok yükseleceğini hatta zirve yapacağını iddia etti.

Dolar kurunun yükselmesi konusunda yapmış olduğu konuşmasında gerekli alanın bulunduğunu söyleyerek "Piyasalar hala fiyat keşfi modunda. Dolar büyük ihtimalle Fed faiz artırımdan 1-2 ay sonra zirveye ulaşacaktır" dedi. Hui, ABD'de oluşan şuan ki döngünün daha önce görülmediğini, piyasaların bu döngüye ayak uydurmaya çalıştığını söyledi. Hui değerlendirmesini "Fed salgından kaynaklanan tedarik sorunları çözüldüğünde fiyat baskısının azalmasını bekliyor ama son zamanlarda bunun beklenenden uzun süreceğini düşünmeye başladı" sözleriyle tamamladı.

FED NE ZAMAN FAİZ ARTIRACAK?

FED'in faiz artırımına ilişkin açıklama Jerome Powell'dan geldi. Ocak 2022 döneminde alınan faiz kararına dair değerlendirmelerde bulunan Powell, Mart ayını işaret etmiş ve Mart 2022 FED kararında faizlerin yükseltileceği ipuçlarını paylaşmıştı.