Acemoğlu: Türkiye İnşaata Ağırlık Verdi, Makro Dengeler Bozuldu, Küresel Ekonomik Kriz Kapıda!

Türkiye'de son dönemde yaşanan ekonomik gelişmeleri değerlendiren Massachusetts Institute of Technology Öğretim Üyesi Prof.

EMLAK HABERLERİ 22.12.2019 - 11:55 15.07.2021 - 00:11 Emlak 365

Türkiye'de son dönemde yaşanan ekonomik gelişmeleri değerlendiren Massachusetts Institute of Technology Öğretim Üyesi Prof. Daron Acemoğlu bankaların faiz indirmesini eleştirerek önemli açıklamalarda bulundu! Global ekonomik kriz uyarısı yapan Acemoğlu faiz indirimlerini de eleştirdi.

Massachusetts Institute of Technology Öğretim Üyesi Prof. Daron Acemoğlu gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Acemoğlu Türkiye'de ki makro dengelerde yaşanan bozulmaların yabancı yatırımcılar için risk oluşturduğunu, bu nedenle de yabancı yatırımcının artık eskisi kadar Türkiye'ye ilgi göstermediğini söyledi. DÜŞEN KREDİ FAİZLERİ EKONOMİ İÇİN BÜYÜK RİSK!Ekonomide dünyada genel bir kriz olduğunu dikkat çeken Acemoğlu "bunlar genel ekonomiden öte sosyal organizasyonumuzla da ilgili, çünkü dünya ekonomisi son 30 - 40 senede büyük bir değişim geçirdi, kurumlar, ekonomik sistem buna hala uyum sağlayamadı.Dünya teknolojik olarak değişik bir çağa girdi ve bunların sonucunda makro ekonomik dengeler çok değişti. Şu an dünyadaki çok düşük faizler bunun bir parçası..Bu faizlerin düşüklüğünden dolayı gelen risk artışı da ekonomiyi çok daha belirsiz hale getiriyor" diyerek faiz indirimlerine dikkat çekti. TÜRKİYE İNŞAATA AĞIRLIK VERDİ, EKONOMİK KRİZ ADIM ADIM GELDİ! Türkiye'nin yaşanan ekonomik gelişmelere uzak kaldığını belirten Acemoğlu  "2000'lerin başında reformlarla yabancı sermaye geldi, büyük yatırımlar yaptı. Ama bu son birkaç senede durdu. Makro ekonomik dengeler iyi değil, şirket bilançoları iyi değil. Bankalar da daha fazla riske sahipler.Dünyada verimsizlik var demiştik, Türkiye'de bu çok daha ciddi. Ekonomi büyüyor ama teknolojik hiçbir gelişme yok. Verimlilik artışı yok. 2006'da ne ihraç ediyorsak şimdi de onu ihraç ediyoruz...Türkiye inşaata çok ağırlık verdi, başka birşeye ağırlık vermedi" diyerek inşaat sektörüne yapılan yaptırımları eleştirdi. KREDİ FAİZLERİ DÜŞTÜKTE ENFLASYON YÜKSELİYORDünyanın adım adım büyük bir ekonomik krize yaklaştığını belirterek "hangi ülkelerde faizler sıfıra yaklaşırsa krediler artıyor, tüketim çok artıyor ama üretim o kadar artmıyor ve dengesizlikler başlıyor. Bankalar risklerini artırıyor. Bu da kötü bir döngüye yol açıyor.Bizim şu an problemimiz makro ekonomik dengelerimizin bozuk olması. Bir belirsizlik var...Bu belirsizlik Türkiye'nin büyümesini engelliyor. Bunların hepsinin çözümü verimliliği artırmak. Bunun için de reformlar yapmak ve kurumsal dengeleri oturtmak lazım. Faiz, para politikası, sermaye politikası daha bağımsız ve profesyonel hale gelmesi lazım" dedi. EMLAK365.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ...Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@