Açık cezaevi izin süreleri uzatılıyor mu, seçim affı mı geliyor? İşte hükümetin masasındaki düzenleme

31 Mayıs'ta sona erecek olan açık cezaevi covid 19 izinleri uzatılıyor mu merak konusu oldu. İşte AK Parti'nin af düzenlemesi.

Gündem 19.05.2022 - 14:44 19.05.2022 - 14:45 Büşra Uluşen

Pandemi nedeniyle Nisan 2020'den itibaren izinli sayılarak açık cezaevlerinden dışarı bırakılan tutukluların izin süresi 31 Mayıs'ta doluyor. Salgın nedeniyle hükümlülere getirilen denetimli serbestlik izni, daha önce 12 kez uzatılarak şimdiye kadar sürmüştü. Yaklaşık 200 bin kişinin faydalandığı Covid-19 izni için iktidar yeni bir formül arıyor. 

Cumhur ittifakı izinli tutuklular için arayış içinde

Cumhuriyet'in haberine göre, AK Parti ve MHP, pandemi tedbirlerinin sona ermesiyle 31 Mayıs'ta biten izin sürelerini bir kez daha uzatmak için çalışmalar yapıyor. Covid-19 izniyle dışarı çıkan birçok tutuklunun hem AK Parti'ye hem de MHP'ye izin sürelerinin uzatılması yönündeki taleplerini ilettiği belirtiliyor. 

Covid-19 izni ile çıkan ve 2 yıldır dışarıda olan tutuklular ve yakınları, salgın süresinde herhangi bir suça bulaşmadıklarını, aile kurduklarını, işe girdiklerini ve kendilerine yeni bir yaşam kurduklarını belirterek söz konusu iznin uzatılmasını istiyor. Edinilen bilgiye göre ise AK Parti ve MHP'nin konu hakkında bir formül arayışında olduğu ve suça bulaşmayan kişiler için izinlerin uzatılabileceği konusunda çıkar yol bulmaya çalışıyor.

Covid-19 izinleri uzatılıyor mu?

Kulislerde yer alan iddialara göre, Covid-19 izinlerinin uzatılmak istenmesi seçim affı olarak yorumlanıyor. İktidar, muhalefetin de sık sık açık cezaevlerinden izinli çıkanlar ile ilgili çağrı yaptığını hatırlatırken, muhalefet ise kendilerine de bu yönde talepler iletildiğini ve iktidarın izinlere yönelik atacağı adımlara karşı çıkmayacağı ifade ediliyor.

Açık cezaevlerindeki izin süresinin uzatılması ile ilgili henüz net bir karar bulunmuyor ancak AK Parti hükümetinin bu konuda bir adım atacağı öngörülüyor. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@