Açık Kredi Nedir? Emlak Terimleri

Açık kredi,  finans kuruluşlarının vermiş olduğu kredi tiplerinden bir tanesidir. Bankacılık Kanuna göre bankalar kredi verecekleri zaman müşterilerini sıkı bir şekilde araştırmaktadır.

EMLAK TERİMLERİ 01.03.2019 - 01:09 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Açık kredi,  finans kuruluşlarının vermiş olduğu kredi tiplerinden bir tanesidir. Bankacılık Kanuna göre bankalar kredi verecekleri zaman müşterilerini sıkı bir şekilde araştırmaktadır.

Açık kredi,  finans kuruluşlarının vermiş olduğu kredi tiplerinden bir tanesidir. Bankacılık Kanuna göre bankalar kredi verecekleri zaman müşterilerini sıkı bir şekilde araştırmaktadır.Kredi taleplerine müşterinin kredi notu, kefalet durumu, nakdi borçları, teminat mektupları, vadeli işlem sözleşmeleri, tahvilleri gibi unsurlar araştırıldıktan sonra müşterilere kredi imkânı sağlanmaktadır. Açık kredi ise diğer kredi tiplerine göre daha ince eleyip sık dokuyarak verilen bir kredi türüdür.Açık Kredi Nasıl Tanımlanır?Açık Kredi, diğer kredi türlerinden farklı olarak bankaların özel olarak gördüğü müşterine herhangi bir teminat istemi duymadan sadece imza karşılığında verdiği kredi çeşididir. Teminat ise kredi alanın mal varlığı ile sınırlıdır. Bundan dolayıdır ki açık kredi sadece yüksek itibarlı ve banka ile iyi bir geçmişi olan kişilere verilir. Kredi alan kişinin itibari, toplumdaki konumu ve en önemlisi mal varlığı çok önemlidir. Krediyi veren finansal kuruluş, kredi talep eden müşterilerine hangi miktarda kredi verebileceğini ve hangi koşullarda vermek istediğini tamamen kendisi belirler.Borçlu borcunu ödemezse ilgili banka büyük bir yükün altına girer. Açık krediler genellikle finansman ihtiyaçların gün bazında değiştiği durumlarda tercih edilmektedir. Böyle durumlarda müşteriler kredilerini istedikleri zaman çekme ve istedikleri zamanda kapatma haklarına sahiptirler. Faizleri ve vergileri ise dönem sonu itibariyle ödenebilmektedir. Bankacılık sektöründe bu zaman dili çeyrek yıl olarak bilinmektedir.Kredi Türleri Nelerdir?Bankaların vermiş olduğu çeşitli kredi şekilleri vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;•    Kullanım amaçlarına göre(üretim, yatırım, tüketim)

•    Teminata göre krediler (Kefaletle mal varlığı teminatlı krediler)

•    Açık KredilerTeminatlı krediler: Kefalet ve mal varlığına göre verilen Kredilerdir. Burada önemli olan şey teminat mektuplarıdır. Mal varlığında ise mal varlığı teminat olarak kabul edilir.Açık krediler, ise sade ve sadece kefil ve teminata gerek olmadan imza alınarak verilen kredi çeşididir herkese verilmez.Haber Kaynağı: Emlak365.com

 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@