Açık Teklif Usulü Ne Demektir?

Açık teklif usulü, herhangi bir satış ihalesinde ihaleye katılan herkesin teklif sunacağı bir ihale şeklinde gerçekleşebilmektedir.

EMLAK TERİMLERİ 02.03.2019 - 01:00 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Açık teklif usulü, herhangi bir satış ihalesinde ihaleye katılan herkesin teklif sunacağı bir ihale şeklinde gerçekleşebilmektedir.

Konut gibi bazı ipotekli, teminatlı malların satımında açık ya da kapalı ihaleler düzenlenerek satışlar gerçekleştirilebilir. Bu satışlar genellikle belirli bir tarihte alıcılara önceden bir tarihte belirlenerek yapılır. Açık teklif usulü, herhangi bir satış ihalesinde ihaleye katılan herkesin teklif sunacağı bir ihale şeklinde gerçekleşebilmektedir.Açık Teklif Usulü Geniş Anlamı ile ne ifade etmektedir?Açık Teklif Usulü, satış durumlarında birçok kişi tarafından tercih edilen bir ihale türüdür. Bu usulde ihale şartlarını sağlamak oldukça önemlidir. Şartname de koşulları taşıyan herkes ihaleye katılma hakkına sahiptir ve tekliflerini sunabilirler. Diğer yandan açık ihale usulünü tanımlayacak olursak satın alınacak konutun yahut başka bir malın tahmini bedeli bütçe kanununda saptanan tutarı geçmeyecek şekilde ihalelerde uygulanabilen ve bütün isteyenlerin bir araya gelerek açık bir şekilde birbirleri ile teklif vererek yarışmaları şeklinde özetlemek mümkündür.Açık Teklif Usulü İhalesi Nasıl Yapılır?Açık Teklif Usulü İhalesi, İhale kanunlarına göre önceden ilan yoluyla internet üzerinden duyurulmalıdır İhale ilanından sonra gelen teklifler son teslim tarihinden önce kapalı bir zarf halinde teslim edilmektedir. Teklif mektubunda ise mutlaka teklif edilen miktarın açıkça yazılması gerekmektedir ve ihale şartnamesinde yazan koşulların kabul edilmesi mutlaktır. Zarfın üstünde teklif verenin adı, soyadı, tebligat adresi ve teklifin hangi işe ait olduğu yazmalıdır.Posta yoluyla ya da kargo yoluyla gönderilen tekliflerde son gönderim tarihinden itibaren gecikme yaşanması halinde gecikmeler kabul edilmemektedir ve zamanında teslim olunmayan teklifler teklif veren kişiye geri iade edilir.  İhalenin gerçekleşmesi aşamasında kesinlikle pazarlık yapılması yasaktır fakat çok nadirde olsa bazı istisnai durumlarda pazarlık yapılabilmektedir. Verilen tekliflere göre değerlendirmeler yapılır ve koşullara göre en avantajlı teklifi veren kişi belirlenir ve açık teklif usulü ihalesi sonuçlanır.Haberin Kaynağı: Emlak365.comYorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@