Açıklanmamış Ertelenmişti Nedeni Belli Oldu! Hükümetten Asgari Ücrete 250 TL'lik Son Ayar Anlaşma Sağlanan O Ücret

2022 4. toplantı ve net zam kararının açıklanmasının gecikmesinin nedeni yeni destekler olarak gösterildi. Hükümetin 250 TL olarak yansıyacak prim desteği için kolları sıvadığı öne sürüldü.

Finans 15.12.2021 - 12:50 15.12.2021 - 12:50 Mustafa Karagöz

Milyonların kilitlendiği asgari ücret zam haberine ilişkin yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Hafta başında Çalışma Bakanı Vedat Bilgin'in yapılması beklenen zam konuşması ertelendi. Şu anda konuşmanın ne zaman yapılacağına ilişkin net bir bilgi olmazken kulislerde zam formülüne ilişkin yeni bir düzenleme olduğu iddiaları konuşulmaya başlandı. İlk bilgiler ise kamuoyunda yer aldı. 

ASGARİ ÜCRETE SGK PRİM DOPİNGİ - YÜZDE 5, 250 TL OLACAK

Asgari ücrette 4. ve son toplantı olan 2022 için net zam ve maaş rakamının ortaya çıkacağı zirve için bekleyiş sürüyor. Yapılan açıklamalar doğrulusunda; pazartesi günün toplantıların sona ermesi beklenirken süreç farklı bir yöne ilerlemişti. Bu plan değişikliğinin nedeni merak edilirken ilk bilgiler gelmeye başladı. Sabah'ta yer alan habere göre; asgari ücrete prim dobingi yapılacak. Bu düzenleme ile asgari ücrete hazine desteği verilecek.

Yeni formülün amacı ise asgari ücretle çalışanların maaşlarının artması hemde işverenlerin maliyetlerinin düşürülmesi.

Yüzde 14'tü - Yüzde 9 Olacak

Elde edilen bilgilere göre maaşların beklenen tutara kadar çıkması için çalışanlara işveren üzerinden prim desteği sunulacak. İşçilerin ödedikleri prim tutarları düşürülecek. Atılacak bu adım ile hem ödenen prim azalacak hemde çalışanların maaşları artacak. 

Hükümetin de teklifi uygun görmesi halinde SGK primi yüzde 14'den yüzde 9'a düşecek. Yüzde 5'lik indirim işverenden yüzde 6, işçilerden de yüzde 3 prim kesilmesi anlamına gelecek. Bu düzenleme ile net maaşa ciddi bir yansıma olacak.

MAAŞLARA 250 TL OLARAK YANSIYACAK

Son düzenlemeye dair bilgiler gelmeden önce Çalışma Bakanlığı ile TİSK ve Türk İş sendikalarının yer aldığı asgari ücret tespit komisyonunda konuşulan rakamlar resmi olarak ilan edilmişti. Kamuoyunda 2022 asgari ücret için 4.000 TL'lik beklenti oluşmuştu. Ancak işveren tarafı bazı ek destekler talep etmişti.

TİSK tarafından ilan edilen 3.500 TL 2022 asgari ücret teklifine Türk İş ise en az 4.000 TL olarak yanıt vermişti. Bu farkın kapanması için ise devlet destekleri verilmesi beklendiği açık bir dille aktarılmıştı. Hükümet ise bu desteği prim üzerinden sağlayabilir. 

Eğer son toplantıda 2022 yılında ödenecek olan asgari ücret için yüzde 35 ile yüzde 40 oranında bir zam kararı çıkarsa; hükümetin prim desteği indirimi 2022 Asgari Ücrete 250 TL olarak yansıyacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@