Açıklanmasına saatler kala sonuçlar ortaya çıktı: Ekonomistler Merkez Bankası faiz kararını önceden açıkladı!

Merkez Bankası Mayıs 2022 faiz kararını açıklanmasına saatler kala ekonomistlerden faiz kararı açıklaması geldi. Tüm ekonomistler tek bir tahmin üzerine yoğunlaştı.

Finans 26.05.2022 - 11:41 26.05.2022 - 11:41 Büşra Uluşen

Tüm Türkiye'nin dikkat kesildiği Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Mayıs ayı faiz kararının açıklanmasına saatler kaldı. Bugün saat 14.00'te duyurulacak faiz kararı sonrası, piyasalarda hareketlilik yaşanacağı öngörülüyor. Hali hazırda yükselişe geçen dolar ve altın fiyatlarının yapılacak açıklama ile yeni bir sürece gireceği düşünülüyor. 

Merkez Bankası faiz kararını açıklamadan önce ekonomistlerden peş peşe faiz tahmini geldi. Geçtiğimiz yılın son 4 toplantısında toplam 500 baz puan faiz indirimine giden TCMB, bu yılın ilk 4 ayında ise faizlerde bir değişiklik yapmamıştı

Ekonomistler Merkez Bankası'nın faiz kararını tahmin etti: Tüm tahminler onu işaret etti!

TCMB'nin Para Politikası Kurulu toplantısına ilişkin tahminlerde bulunan ekonomistler, tek bir tahmin üzerinde yoğunlaştı. Piyasada genel beklentiler faizlerin sabit tutulacağı yönünde olurken, anket sonuçları da ortaya çıktı. 

Anadolu Ajansı Finans'ın 26 Mayıs'ta gerçekleştirilecek PPK toplantısına yönelik piyasa beklenti anketi 17 ekonomistin katılımıyla sonuca vardırıldı. 

Anket sonuçlarında, ekonomistlerin tamamı politika faizinin yüzde 14'te sabit kalacağını ileri sürdü ve ekonomistlerin yıl sonu politika faiz oranına ilişkin beklentilerinin medyanı da yüzde 14 olarak belirtildi. 

Merkez Bankası'nın anketi de yayımlandı

TCMB, Mayıs ayı piyasa katılımcıları anketi sonuçlarına göre, faiz oranı beklentisi bir önceki anket döneminde olduğu gibi bu ay da yüzde 14 oldu. TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı8 cari ay sonu beklentisi de yüzde 14.00 olarak gerçekleşti. 

Öte yandan İngiliz haber ajansı Reuters'in anketine katılan ekonomistler, Merkez Bankası'nın Mayıs ayı faizlerini sabit tutacağını öngördüklerini bildirmişti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@