Açıklanmasına Saatler Kaldı, Hesap Uzmanları Kalem Kalem Hesapladı! Asgari Ücret Zammı Ne Kadar Olacak?

Asgari ücret zammının ne kadar olacağının açıklanmasına saatler kala hesap uzmanlarından zam miktarına dair hesaplamalar yapıldı. Asgari ücret kaç TL olacak, ne kadar zam yapılacak?

Finans 12.12.2021 - 18:07 12.12.2021 - 18:07 Engin Uzunoğlu

Asgari ücretin 2022 yılında kaç TL olarak uygulanacağını belirleyebilmek için Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından bugüne kadar 3 toplantı yapıldı. Kamu, işveren ve işçi temsilcilerinin yer aldığı Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun dördüncü toplantısı ise 13 Aralık 2021 Pazartesi günü yapılacak ve bu toplantıda asgari ücret zammı çok büyük bir ihtimalle belirlenerek açıklanacak. Peki asgari ücret zammı ne kadar olacak?

ASGARİ ÜCRETE NE KADAR ZAM YAPILIR?

Asgari ücrete yapılacak zammın miktarınıun ne kadar olacağına dair hesap uzmanları tarafından son hesaplamalar yapıldı. Buna göre enflasyon ve diğer değişkenler hesaplandığında net asgari ücrete yüzde 26 artış yapılırsa 3.554 TL, yüzde 31 artış yapılırsa 3.712 TL, yüzde 34 artış yapılırsa 3.791 TL ve yüzde 40 artış yapılırsa 3.949 TL olacak. Asgari ücret için işveren maliyeti şu anda toplam 4.203 TL oluyor. Asgari ücret zammı yüzde 40 olursa işverenlerin toplam maliyetleri 5.757 TL'ye çıkacak.

ASGARİ ÜCRETE  VERG İNDİRİMİNDEN 250 TL EK ZAM!

Asgari ücret pazarlıklarında hem işveren temsilcileri hem de işçi temsilcileri sosyal güvenlik priminde işçi payında yüzde 5 indirim yapılmasını teklif ettiler. Bu uygulanırsa yüzde 14 olarak yapılan kesinti yüzde 9'a düşürülüp işçilere ödenecek. Bu zam oranlarına göre değişmekle beraber asgari ücret üzerine 200 - 250 TL aralığında ekstra zam anlamına geliyor.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI İÇİN SON KARAR NE OLUR, MAAŞLAR NE KADAR ARTAR?

Asgari ücret zammı için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in bayram havası estirecek bir zam olacağını açıklamasının ardından beklentiler zirveye çıktı. Vergi indirimleri ve diğer teşviklerle beraber net asgari ücrete en az yüzde 40 zam yapılması bekleniyor. Bu yönde çıkacak kararla beraber asgari ücretin en az 3.949 TL olması bekleniyor. Böyle bir zam neticesinde işverene maliyetin ne kadar yansıyacağı, bu zammın ne kadarının devlet tarafından finanse edileceği yapılacak olan zzam kararı açıklamasının ardından netleşecek.

Asgari ücret zammının açıklanmasına saatler kala zam hesaplamaları bu yönde yapılırken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın işçileri ve işverenleri hangi formülle asgari ücret zammında buluşturacakları da merak konusu oluyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@