Ada parsel numarasıyla arsa, arazi kayıt sorgulama

Ada parsel numarası bilinen bir gayrimenkulün sorgulaması Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün sorgulama sayfasından yapılır. Ada parsel numarası dışında sorgulama için bazı ek bilgiler gerekiyor.

Emlak Haberleri 09.06.2022 - 14:25 09.06.2022 - 14:25 Mustafa Karagöz

Gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenler yada kendisine miras kalan gayrimenkulün konumu öğrenmek için araştırma halinde olanlar, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün web sitesini kullanarak sorgulama yapabilirler. Sorgulama, işlemleri ile vatandaşlar arsa veya arazinin nerede olduğunu, tam konumunu ve yapısına dair detayları öğrenebilirler. 

ADA PARSEL NUMARASIYLA ARSA ARAZİ SORGULAMA

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü birçok işlemini online platform üzerine taşıdı. Kurum resmi sitesi üzerinden ve WEB TAPU uygulaması aracılığıyla vatandaşların işlemlerine yanıt veriyor. Özellikle WEB Tapu uygulaması alım satım sürecinin en başından en sonuna kadar aktif olarak kullanılıyor. Bu sayede vatandaşlar doğrudan kuruma gitmeden işlemlerini online kanallar üzerinden çok daha kolay ve çok daha hızlı bir şekilde tamamlıyorlar. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün online sağladığı işlemlerden birisi de Gayrimenkul Konum Sorgulama. 

Ada Parsel Numarasıyla Arsa - Arazi Sorgulama Nereden Yapılır?

Ada Parsel Sorgulama işlemleri internet üzerinden Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün "Parsel Sorgulama" sayfası üzerinden yapılır. Sorgulama için kurumun uygulamasına bazı bilgilerin girişlerinin yapılması gerekmekte. İlk olarak kurumun sistemine Arsa veya arazinin bulunduğu ile ilişkin bilgi girilecek. Daha sonra ilçe seçimi yapılacak. Ardından gayrimenkulün kayıtlı olduğu mahalle veye köy seçilecek. En son olarak ise ada parsel numaraları girilerek sorgulama yapılacak. 

ada parsel sorgulama

Yukarıda yer alan ekrana tüm bilgiler girilip sorgulama yapıldığında vatandaşlar arsanın bulunduğu parsele ilişkin tüm detayları öğrenecekler. Konum ve yakınında yer alan diğer yapılara dair detaylar öğrenilecek. Uygulamaya erişim sağlamak için arama motoruna "Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Parsel Sorgulama Uygulaması" yazarak arama yapmanız yeterli olacaktır. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@