Ada ve Parsel Ne Demek, Farkı Nedir?

En sık kullanılan emlak terimleri olarak ada ve parsel öne çıkarken hem bu terimlerin anlamları hem de birbirlerinden olan farkları merak edilmektedir. Peki, ada nedir, parsel ne demek, ikisinin arasında ne fark var?

Emlak Terimleri 31.05.2021 - 00:30 31.05.2021 - 00:30 Serhat Karaman

İnşaat sektörünün en sık kullanılan iki terimi ada ve parsel olarak öne çıkmaktadır. Hem bu terimlerin anlamları hem de ikisinin birbirinden olan farkları merak edilmektedir. Sık sık bu iki terim birbiri ile de karıştırıldığı içinde anlam karışıklığı yaşanmaktadır. 

ADA NE DEMEK?

Emlak terimleri arasında en çok kullanılan birbirine en fazla karıştırılan iki terim ada ve parsel olarak öne çıkmaktadır. Özellikle de Tapu ve Kadastro çalışmalarında Ada terimi sıklıkla kullanılmakta, bu nedenle de pek çok kişinin merakını uyandırmaktadır. En basit tabiri ile ada Yapay ya da Doğal etmenlerle etrafı sınırlandırılarak oluşturulan dört tarafı çevrilmiş olan bölgelere verilen isimdir. 

Genel anlam olarak ise ada terimi belirlenen yollar ve alan ile çevrilen, farklı şekillerde imar planlarına dahil edilen, parsel üzerinde bulunan demiryolu, akarsu ve sokak gibi noktaların oluşumların bütününü ifade etmek için kullanılan terim olarak kabul edilmektedir.

PARSEL NE DEMEK?

Kullanımı esnasında sık sık ada ile karıştırılan parsel ise imar kanunu ya da imar yönetmeliği ile belirlenen kurallara göre ayrılarak sınırlandırılan arazi parçalarının her birine verilen isimdir. Tek bir parselin üzerinden birden fazla kişinin sahipliği de mümkündür. Ada ve parsel arasındaki en önemli fark ise ada 4 tarafı çevrili olan bölge iken parsel ise parçalarına ayrılmış olan arazi bölümüdür. Parseller birleşerek bütünü yani araziyi oluşturnmaktadır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@