Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'den Libya'ya Asker Gönderme ve Doğu Akdeniz Açıklaması

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül katılmış olduğu bir televizyon programı kapsamında Türkiye'nin Libya'ya asker gönderme kararının hukuk boyutuna dair açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 04.01.2020 - 10:44 15.07.2021 - 00:11 Emlak 365

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül katılmış olduğu bir televizyon programı kapsamında Türkiye'nin Libya'ya asker gönderme kararının hukuk boyutuna dair açıklamalarda bulundu. Bakan Gül konuşmasında Doğu Akdeniz meselesine de değindi.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, CNN Türk televizyonunun canlı yayınına katıldı.Burada gündemin en önemli konu başlıkları, yargı reformu, FETÖ ile mücadele, yargı bağımsızlığı gibi konular hakkında açıklamalarda buluanan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül kendisine sorulan sorulara da yanıt verdi.LİBYA TEZKERESİ'NİN HUKUKİ BOYUTUAdalet Bakanı Gül, Türkiye'nin Libya'nın rmeşru hükümetinin talebine karşı asker gönderme kararı almıştı. Olağanüstü şekilde toplanan Meclis'ten onay çıkmıştı. Türkiye'nin almış olduğu bu karara ilişkin değerlendirmelerini canlı yayında ele alan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Mehmetçiğin oraya hukuk dışı gitmediğini vurguladı. Bu konuda tüm adımların anayasa ve uluslararası hukuk çerçevesinde atıldığını ifade eden Bakan Gül, BM'nin kabul ettiği meşru hükümetin daveti sonrası kararın alındığını ifade etti."Bizim Akdeniz'deki egemenliğimiz, ülkemizin çıkarları ve yine Türkiye'ye yönelik tehditlerin kaynağında bertaraf edilmesi; bu coğrafya ne kadar istikrarlı olursa Türkiye'nin güvenliği de aynı şekilde artacaktır. Biz Libya'ya Türkiye'nin çıkarları için, ülkemizin çıkarları için bir karar aldık. Elbette bunun çerçevesini hem Cumhurbaşkanımız hem hükümetimiz hem TSK ihtiyaca göre kullanacaktır. Türkiye aramalarını hukuk çerçevesinde yapılmaktadır. Önemli olan bizim hukuka uygun davranıp davranmadığımızdır. Biz de kendi egemenlik alanlarımızda adımlarımızı atıyoruz."Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@