Adıyaman Mara Kentsel Dönüşüm Projesi Hakkında Soru Önergesi Verildi

Adıyaman'ın merkezinde bulunan Mara mahallesinde devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları TBMM'de gündeme getirildi. CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un cevaplandırması amacıyla bir soru önergesi verdi.

Adıyaman Mara Kentsel Dönüşüm Projesi Hakkında Soru Önergesi Verildi

Adıyaman merkezde bulunan Mara Mahalllesi'nde sürdürülen kentsel dönüşüm çalışmaları TBMM'de gündem oldu. Bu kentsel dönüşüm projesi için soru önergesi veren CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'dan bilgilendirme istedi.

ADIYAMAN MARA MAHALLESİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ HAKKINDA SORU ÖNERGESİ

Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Adıyaman'da devam eden kentsel dönüşüm çalışmasında bölgede bulunan bina, arsa ve işyerlerinin değerinin altında fiyatlar teklif edilerek satın alınmak istendiğini iddia etti. Bu iddiasını soru önergesine çeviren Abdurrahman Tutdere, hak sahiplerinin mağdur olduklarını belirterek Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un yanıtlaması için TBMM Başkanlığı'na yazılı soru önergesi verdi.

Kentsel dönüşüm projesine yapılan itirazlar hakkında konuşan Abdurrahman Tutdere, “Vatandaşlarımızın alın terleriyle inşa ettikleri gayrimenkulleri piyasa değerlerinin oldukça altında bir fiyat karşılığında satın alınmak isteniyor. Kamu gücü kullanılarak mülkiyet hakkı yoluyla mağduriyet yaratılması kabul edilemez. Hak sahiplerinin taşınmazlarının gerçek değerleri bilirkişiler tarafından yeniden tespit edilmelidir. Yurttaşlarımızın tek isteği kentsel dönüşüm alanındaki mülklerini piyasa değerinde fiyatla satın alındı.” dedi.

KIYMET TAKDİRİ HANGİ YILIN VERİLERİ İLE BELİRLENDİ

Kentsel dönüşüm çalışmaları sırasında mağdur olan vatandaşların muhatap bulamadıklarını söyleyen Abdurrahman Tutdere, “Mahalle sakinleri hükümetten veya yerel yöneticilerden muhatap bulamamaktan şikayetçiler. Kıymet takdiri konusu tam bir muammaya dönüştü. Bu mülkiyetlerin kıymet takdirinin hangi yılın verilerinin esas alınmasıyla belirlendiği de bilinmemektedir. Arsa ve inşaat bedellerinin 2017 tarihli kıymet takdiri raporlarına göre yapıldığı iddiasını Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a sorduk. Ayrıca taşınmazların değeri hesaplanırken objektif değer artırıcı tüm unsurların ayrı ayrı dikkate alınıp alınmadığını da sorduk. Bu şekilde Adıyamanlı hemşehrilerimizin sorunlarını TBMM'ye taşıdık.” ifadelerini kullandı.

Mara Mahallesi kentsel dönüşüm projesi ile alakalı olarak detaylı bir bilgilendirme yapılmadığını söyleyen Abdurrahman Tutdere, “orada bir kentsel dönüşüm yapılacak ama projeye dair bir bilgi yok. Kaç vatandaş etkilenecek, TOKİ kaç tane bağımsız bölüm yaparak hak sahiplerine teslim edecek bunu bilmiyoruz. Bu sorularımıza cevap gelir gelmez kamuoyu ile paylaşacağız.” açıklamasını yaptı.