Adıyamanlılar ve Malatyalılar Arasında Sınır Kavgası! Yeşil Vadi Gerçek Oldu

Tosun Paşa filmindeki yeşil vadi gerçek oldu, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Malatya illerinde yaşanan sınır kavgası akıllara Tosun Paşa filmini getirdi.

Emlak Magazin 19.11.2021 - 23:57 19.11.2021 - 23:58 Gülcan Özer

Türk sinema tarihine adını altın harflerle yazdıran Tosun Paşa filminin Yeşil Vadi sahnesi gerçekleşti. Aralarında Malatya, Adıyaman ve Kahramamaraş'ın yer aldığı 3 il arasında yaşanan sınır anlaşmazlığı akıllara yeşil vadi sahnesini getirdi. 

Adıyaman'ın Çelikhan ilçesine bağlı Pınarbaşı Mahallesi ile Malatya'nın Doğanşehir ilçesine bağlı Kurucaova Mahallesi sınırları içerisinde yaşayan vatandaşlar yıllardır süregelen sınır kavgası nedeni ile dağda nöbet tutuyorlar. Mahalleliler arasında sınır nedeniyle sık sık gerginlik yaşanırken son olarak Kurucaovalı Mahallesi sakinlerinin kullandığı suyun Pınarbaşı Mahallesi sakinleri tarafından Adıyaman'a bağlatılması talebi gelince yeni gerginlik yaşandı. 

KÖYLÜLER DAĞA ÇIKTI, JANDARMA OLAYLARA MÜDAHALE ETTİ! 

Gelen suyun Adıyaman'a bağlatılacağı haberini alan Kurucaovalılar eylem yapmak ve ekiplere müdahale etmek üzere dağa çıktı. Kurucaovalıların dağa çıkması üzerine olay yerine çok sayıda Jandarma sevk edilirken insansız hava araçları ile bölge havadan da tarandı. 

Jandarma ekipleri uzun süren ikna çabalarının ardından toplanan köylüleri ikna ederek olay yerinden uzaklaşırken köylüler uzun süre buradan gelen suyun kendi hakları olduğunu belirterek bu suyun Adıyaman'a bağlanmasına müsaade etmeyeceklerini dile getirdi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@