Adres Kodu Nasıl Öğrenilir? PTT, DASK, NVİ Adres Kodu Sorgulama İşlemi

Adres kodu öğrenmek isteyenler için tüm işlemler elektronik ortama taşındı. PTT, DASK, NVİ üzerinden adres kodunu öğrenmek isteyenler için haberimizde ayrıntılı olarak açıkladık.

Emlak Terimleri 06.04.2022 - 16:50 06.04.2022 - 16:50 Büşra Uluşen

17 Ağustos depreminin ardından kurulan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK)  Zorunlu Deprem Sigortasını yapmak ve yönetmek amacıyla oluşturulmuştur. Bu kapsamda birçok vatandaş tarafından DASK adres kodu sorgulama işlemi nasıl yapılır merak ediliyor. 

DASK ADRES KODU NASIL SORGULANIR?

Son yıllarda sıkça telaffuz edilen DASK adres kodu, birden çok yöntem ile öğrenilebilmektedir. DASK adres kodu e-devlet uygulaması üzerinden, mahalle muhtarları, nüfus müdürlükleri, belediye ve Doğal Afet Sigortaları Kurumu'nun resmi internet sitesi üzerinden öğrenilebilmektedir. 

DAK adres kodunu sorgulayabilmek için ilk olarak sigorta yaptırılan şirketin resmi internet sitesine girilir. Bu sayfada açılan '' Adres Kodu Sorgulama '' bölümü bulunarak tıklanır. Ardından açılan sayfada adres bilgileri talep edilmektedir. Adres bilgilerini doğru ve eksiksiz bir biçimde girdikten sonra '' Sorgula '' butonuna tıkladıktan sonra adres kodunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz. 

ADA PARSELDEN ADRES SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Ada parsel üzerinden adres sorgulama işlemi yapılıp yapılmadığı birçok kişi tarafından merak ediliyor. Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki ada parselden adres kodu sorgulaması yapılamamaktadır. Yalnızca ada ve parsel numarası öğrenmek mümkündür. 

Adres kodu sorgulama işlemini NVİ GOV TR adresi üzerinden ya da sigorta şirketinin sayfaları üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. Ancak yalnızca ada parsel ile adres sorgulama işlemi yapılamamaktadır. 

NVİ ADRES KODU NASIL SORGULANIR?

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü (NVİ) üzerinden adres sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Bunun için ADRES NVİ GOV TR adresine girilir ve ardından adres sisteminde kaydı görebilmek için ana sayfada yer alan ' Sorgula ' butonuna tıklanır. Açılan sayfadaki Türkiye haritasından konum seçilerek adres kodu öğrenilebilmektedir.

9 HANELİ ADRES KODU NASIL ÖĞRENİLİR?

9 haneli adres kodu sorgulama işlemi e-Devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. Nüfus Müdürlüğü'ne gitmeye gerek kalmadan saniyeler içerisinde işlemlerini gerçekleştirmek isteyenler e-Devlet sistemine giriş yaparak 9 haneli adres kodlarına kolaylıkla ulaşabilecekler. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@