AFAD İhalelerine Ek Fiyat Farkı ve Sözleşmelerin Devri Kararı Resmi Gazete'de Yayımlandı!

İnşaat malzemeleri fiyatlarında yaşanan rekor yükseliş ile pek çok projede devam eden işlerde müteahhitler zarar etmeye başlarken AFAD ihaleleri için ilave fiyat farkı sözleşme feshi kararı çıktı.

AFAD İhalelerine Ek Fiyat Farkı ve Sözleşmelerin Devri Kararı Resmi Gazete'de Yayımlandı!

Pandemi sonrasında dünyada yaşanan tedarik sorunları, dolar kurundaki hızlı yükseliş ve enflasyon rakamlarındaki yukarı yönlü hareketlilik ile demir, hazır beton ve çimento fiyatları başta olmak üzere pek çok inşaat malzemesine rekor zam gelmişti. Demir fiyatları ve çimento fiyatlarına gelen zamların yüzde 200 barajını aşması ile devam eden projelerde ihale teklifi vererek iş alan müteahhitler zararlarını karşılayamayacak hale gelirken iflas etme noktasına gelmişti.

Kamu müteahhitleri bu süreçte devam eden işlerde vermiş oldukları teminatları yanmadan sözleşmenin şartsız feshi ve fiyat farkı talep etmişti. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemelerin ardından beklenen kararname çıkartılmış, ancak söz konusu düzenleme beklentilerin oldukça uzağında kalmıştı. Bunun ardından resmi kurumlarda kendi ihaleleri için düzenleme yapmaya başladı. Bunlardan biri de AFAD oldu.

AFAD İHALELERİ İÇİN FİYAT FARKI VE TASFİYE KARARNAMESİ RESMİ GAZETE İLE YAYIMLANDI!

Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'nun 3. maddesinin B bandı kapsamında yapılacak olan ihalelere ilişkin esaslarda değişiklik yaptı. Ek fiyat farkı ve / veya sözleşmelerin devri konusunda uygulanacak olan usul ve esaslar belirlenmiş oldu.

afad fiyat farkı 1

afad fiyat farkı 2

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan imza ile yürürlüğe giren yeni düzenleme ile ek fiyat farkı verilmesi ve sözleşmelerin devri konusunda 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunun geçici 5. maddesinin uygulanacağı ilan edildi.