AFAD Uyardı: Binanın Depreme Dayanıklığı Hakkında Hemen Test Yaptırın! Bina Deprem Testi Nasıl Yapılır?

Elazığ'da yaşanan 6.8 şiddetinde ki deprem ve yitirilen 41 canın ardından Türkiye bir kere daha deprem gerçeği ile yüzleşti. DASK poliçesi başvuru sayısı artarken bir uyarıda da bina sağlamlık testi hakkında AFAD'dan yapıldı.

EMLAK HABERLERİ 28.01.2020 - 08:55 15.07.2021 - 00:10 Emlak 365

Elazığ'da yaşanan 6.8 şiddetinde ki deprem ve yitirilen 41 canın ardından Türkiye bir kere daha deprem gerçeği ile yüzleşti. DASK poliçesi başvuru sayısı artarken bir uyarıda da bina sağlamlık testi hakkında AFAD'dan yapıldı.

Türkiye'nin pek çok bölgesi yüksek deprem riski taşıyan aktif fay hatları üzerinde kurulu bulunurken 6,8 şiddetinde yaşanan depremde yıkılan binalar bir kere daha depremin acı gerçeği ile yüzleşilmesine neden oldu. Depremde hayatını kaybeden 41 kişi tüm Türkiye'yi yasa boğarken AFAD konu hakkında vatandaşlara ciddi uyarılarda bulundu. BİNALARI SONRADAN DEĞİŞTİRMEYİN, MUTLAKA BİNA SAĞLAMLIK TESTİ YAPTIRIN! Konu hakkında resmi açıklama yayımlayan AFAD "Evde 'çök, kapan, tutun' hareketinin tatbikatını yapın. Zorunlu deprem sigortanızı yaptırın. Binanızın dayanıklılığını kontrol ettirin.Olası can ve mal kayıplarını önlemek için binanızın tasarımını değiştirmeyin. Afet çantanızı hazırlayın ve altı ayda bir güncelleyin" ifadelerine yer verildi. Deprem öncesi, esnası ve sonrasnıda alınacak önlemlerin önemine dikkat çekilirken herkesin depreme hazır olması istendi. OTURDUĞUNUZ BİNA DEPREME NE KADAR DAYANIKLI HEMEN ÖĞRENİN! Özellikle de deprem yönetmeliği öncesi yapılan binalarda denetim çok daha az yapıldığı ve bu binalarda ince demirlerle deniz kumu kullanıldığı için bu binaların ömürleri daha kısa süreli oluyor. Bu nedenle 99 yılından önce yapılan tüm binalarda bina deprem testi yapılması, karot raporu çıkarılarak binanın taşıyıcı kolanları ve binada kullanılan demirlerin kalitesinden emin olunması gerekiliyor. Bunun için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı il, ilçe müdürlükleri üzerinden destek alınabiliyor. HANGİ BİNALARDA DEPREM RİSKİ DAHA YÜKSEK?Ne yazık ki 99 yılında çıkarılan yeni yasadan önce yapılan milyonlarca konut büyük risk taşıyor. Bu nedenle özellikle de bu tarihten önce yapılan binalar başta olmak üzere tüm binaların sağlamlığının test edilmesi gerekiyor. Halk arasında deprem testi ve karot testi olarak ta anılan bu testlerde binalar bilimsel olarak teknik analizlere sokuluyor ve bu analizlerin sonucunda binanın sağlamlığı, yıkılma riski olup olmadığı ve hatta kaç şiddetinde dereme dahi dayanacağı ortaya çıkarılıyor. Emlak365.com 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@