AFAD Ve Kandilli Açıkladı! Sabaha Kadar 100'ün Üzerinde Deprem Olan Muğla Datça Bu Sabah Fena Sallandı!

Dün geceden itibaren Akdeniz ve Ege Bölgesi'nde meydana gelen depremler vatandaşları endişelendirmeye devam ediyor. Son olarak Muğla'nın Datça ilçesi açıklarında bir deprem meydana geldi. 

Gündem 01.08.2021 - 08:27 01.08.2021 - 08:32 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de bazı bölgeler deprem gerçeği ile yıkım etkisi olmadan karşı karşıya kalmaya devam ediyor. Dün gece yarısından itibaren Muğla'nun Datça açıklarında depremler meydana gelmeye başladı. Bu depremler orta şiddetli olurken bu sabah saatlerinde en yüksek şiddetli deprem gerçekleşti. Bazı vatandaşlar sabah uykularından panikle uyanmak zorunda kaldılar.

AFAD DEPREM DAİRESİ DEPREM AÇIKLAMASI

AFAD Deprem Dairesi ile Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü meydana gelen deprem ile alakalı kapsamlı bilgilendirmede bulundular. Buna göre deprem bu sabah saat 07:31'de Muğla'nın Datça ilçesi açıklarında Ege Denizi'nde meydana geldi. 

AFAD Deprem Dairesi'nin verilerine göre depremin merkez üssü olarak gösterilen Ege Denizi açıklarındaki noktanın Muğla'nın Datça ilçesine 41.22 km uzaklıkta bulunuyor. Yine AFAD Deprem Dairesi'ne göre depremin şiddeti 5.5 büyüklüğünde ölçüldü. 

afad deprem

KANDİLLİ DEPREMİN ŞİDDETİNİ 5.7 OLARAK DÜZELTTİ

Aynı deprem için Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından da bilgilendirmede bulunuldu. Buna göre bölgede 07:31'de meydana gelen depremin şiddeti önce 5.5 olarak ölçüldü ama sonra bir düzeltme yapılarak depremin şiddetinin 5.7 olduğu ifade edildi. Depremin derinliğinin ise 9 km olduğu bildirildi. 

BÖLGE BEŞİK GİBİ SALLANIYOR

Bu depremin meydana gelmesinin ardından bölgede fay hatlarında ciddi bir hareketlenmeler yaşandı. Aynı bölgede 7:57'ye kadar 10 deprem daha meydana geldi. Bu depremlerin en düşük şiddeti 2.2 olarak ölçülürken en yüksek şiddeti ise 3.2 oldu.

SABAHA KADAR 10'DEN FAZLA DEPREM OLDU

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre dün geceden itibaren Muğla'nın Datça açıklarında Ege Denizi'nde 100'ün üzerinde deprem gerçekleşti. Bu depremlerin en şiddetli sabah 07:31'de olan depreme kadar 4.8 büyüklüğündeydi. Gerçekleşen bu depremler bölgedeki fay hatlarının harekete geçmiş olabileceği şeklinde yorumlanmaya başlandı. 

DEPREM NEDENİYLE CAN VE MAL KAYBINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Bu sabah saatlerinde meydana gelen deprem hakkında İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı bir açıklama yaparak, “Muğla'nın Datça ilçesi açıklarında 5.5 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Şu anda yetkili birimlere herhangi bir olumsuz ihbarda bulunulmamıştır. Bölgede tarama çalışmaları devam ettirilmektedir.” dedi. 

Öte yandan haberin hazırlandığı sırada Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından bir açıklama daha geldi. Buna göre aynı bölgede 08:12'de 4.3 büyüklüğünde ve 08:15'te 3.9 büyüklüğünde iki ayrı deprem daha oldu. 
 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@