Afrin'de Yaşayan Suriyeliler, Türkiye'de Yaşayan Vatandaşlarının Dönmesini İstemiyor

Türkiye'den 1 milyon Suriyelinin geri dönüş projesi, Afrin'de yaşayan Suriyeliler tarafından protesto edildi. Türkiye'de yaşayan Suriyelilerin dönmesini istemiyorlar.

Gündem 16.05.2022 - 17:27 16.05.2022 - 17:27 Gülşah Konuk Akın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de yaşayan 1 milyon Suriyelinin gönüllü geri dönüşü için çalışmalar yapıldığını açıklamıştı. Geri dönen Suriyelilerin yaşaması için İdlib 'de yapılan briket ev sayısının 100 bine çıkarılacağını söylemiş, 4 ayrı bölgede yapılacak planlara da değinmişti. Başta Azez, Cerablus, El Bab, Tel Abyad kökenli Suriyeliler başta olmak üzere 13 güvenli bölgeye 1 milyon Suriyelinin geri dönüşü için benzer bir proje yapılacağını açıklamıştı.

AFRİN'DEKİ SURİYELİLER GERİ DÖNMELERİNİ İSTEMİYOR

Türkiye'de bulunan Suriyelileri geri gönderme konusuna ilişkin tartışmalar siyaset gündeminde de devam ediyor. Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı Suriyelilerin geri gönderilme projesi, Afrin'de yaşayan Suriyeliler tarafından protesto edildi. Bir grup toplandı ve basın açıklaması yaparak Türkiye'deki Suriyelilere geri dönmemeleri için çağrıda bulundu.

Afrin'de Yaşayan Suriyeliler, Türkiye'de Yaşayan Vatandaşlarının Dönmesini İstemiyor

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI VE GAZETELER DE TEPKİLİ

Afrin'de açıklama yapan bir grup vatandaşın yanı sıra Suriye'de bulunan sivil toplum kuruluşları ve gazeteler de Suriyelilerin geri gönderilmesine tepkili. İnsan hakları savunucusu olan kuruluşlar, yayın kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarından yapılan ortak açıklamada, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve Brüksel Konferansı'nda çağrıda bulunarak Türkiye'nin mültecileri göndermesini engellemeleri istendi. 

Gönderilen mesajda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Suriyelileri geri gönderme adımının Suriye'de Kürtlerin yaşadığı bölgelerde demografik yapıyı değiştirmeye yönelik olduğu savunularak bunun önüne geçmeleri istendi. Cizre İnsan Hakları Grubu’nun Eş-Başkanı Avin Cuma, Türkiye'de yaşayan mültecilerin Suriye'ye gönderilmesinin, iç savaşın uzamasına neden olacağına dikkat çekti. Mültecilerin tehlikeli bölgeye gönderilmelerinin insan hakları ihlali olduğunu söyleyen Cuma, bu planı kabul etmediklerini söyledi. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@