Ağrı Kesici İlaçlar Hakkında Korkutan ‘Kısırlık’ İddiası48 defa okundu

kategorisinde, 12 Oca 2018 - 16:31 tarihinde yayınlandı
Ağrı Kesici İlaçlar Hakkında Korkutan ‘Kısırlık’ İddiası

Her hasta veya gribe yakalanan kişiler bir hekime başvurmadan önce ağrı kesici içerek hastalıklarını hafifletmeye çalışıyorlar. Peki onca sene kullandığımız ağrı kesicilerin bizler üzerinde bir yan etkisi olup olmadığını biliyor muyuz?

Danimarka ve Fransa’da yaşayan bilim adamlarının yaptıkları son araştırma bulgularına göre ağrı kesicilerin içerisinde bulunan ibuprofen maddesi, bu tür ilaçların her zaman ve yüksek dozda alınmasının kişilerde kısırlık, üreme organlarında sorun, ruhsal rahatsızlıklar ve kas hastalıklarına neden olabileceğini açıkladı.

Bu tür ilaçların grip veya ağrı kesici özelliğinin olması sebebi ile bazı ilaçların içerisinde bulunan ıbuprofen maddesinin kişilerde kısırlık başta olmak üzere pek çok hastalığı yol açabileceği Danimarkalı ve bununla birlikte Fransız bilim adamları tarafından tespit edildi. Ayrıca ABD’nin Ulusal Dergisi’nde yayımlanan ibuprofen maddesinin yoğun ve yüksek dozda tüketimi “erkeklik hormonu” denilen testosteron hormonunun üretimini etkilediği açıklandı.

Yüksek Doz Kullanımına Dikkat

Fransa Sağlık Araştırma Enstitüsü’nde yapılan bir deneye göre 8 ile 35 yaşları aralığındaki otuz bir tane sağlıklı bir erkeğe altı hafta süresince 2 kez olmak üzere 3 tablet ağrı kesici ilaçlar kullandırıldı. 6 haftanın sonunda ise deneklerin testosteron üremesini tetikleyen luteınızan hormonunun olduğundan daha fazla arttığı fakat testosteron seviyesinin olduğundan daha da düşüş meydana geldiği açıklandı.

Türkiye’deki Uzmanların Görüşü 

Bildiğiniz üzere Ibuprofen içeren ilaçlar Türkiye’de oldukça yaygın bir şekilde kullanılmakta. Türkiye’de her yerde bulunan hatta marketlerde bile satılan ağrı kesiciler gibi pek çok ilacın yan etkilerine bakılarak yapılan araştırmalar da tespit edilen riskleri Türkiye’deki uzmanlar şöyle cevapladı:

“Ibuprofen Riskli Bir Madde”

Araştırma sonuçlarına bakılarak “Ibuprofen maddesinin kısırlık riski var” demenin doğru bir yaklaşım olmadığını ancak “Kısırlık riskini arttırabilir” yorumunun yapılabileceğini söyleyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta şu açıklamayı yaptı:

“Reçetesiz olan hatta marketlerde dahi satılan bu tür ilaçların hemen hemen bir çoğunda ıbuprofen dediğimiz madde bulunmaktadır. Bu madde bağırsak sisteminde kanamalara, yüksek doz kullanımında kalp rahatsızlıklarına, hipertansiyona sebep olan bir etken madde. Ancak erkeklerde görülen kısırlık ve kas hastalıkları gibi etkenleri yeni yeni ortaya çıktı. bu tür araştırmalar risk arttırışını gösteren araştırmalardır.”

Haber Editörü : Tüm Yazıları
YORUM YAZ